Published On: Tue, May 15th, 2018

ABD’nin yargıladığı Hakan Atilla 14 aya yakın cezaevinde kalacak/ Necdet Yılmaz’ın çizimleriyle Atilla’nın karar duruşması:

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’deki Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasına bakan Hakim Richard Berman, Atilla’ya 32 ay hapis cezası vereceğini bildirdi. Atilla’nın indirimlerle birlikte 14 aya yakın cezaevinde kalması bekleniyor.

Hakim Berman, New York’ta yargılanan ve isnat edilen 6 suçlamanın 5’inde jüri tarafından suçlu bulunan  Atilla’nın karar duruşmanın başında yaptığı açıklamada Atilla’ya “küçük ceza” vereceğini açıkladı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanları tarafından ABD’de tutuklu olan İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklu yargılanan Hakan Atilla’nın davasının karar duruşması Manhattan’daki Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi’nde görüldü.

Davaya bakan Hakim Richard Berman duruşmanın başında, duruşmada yaşanan her şeyin İngilizce ve Türkçe tam transkriptini bugün mahkemenin dosya sisteminde yayınlayacakları bilgisini verdi.

Karar duruşmasında, önündeki uzun ceza çizelgesini okuyan Hakim Berman, Atilla’ya, birkaç suçtan ceza indirimi yapacağını bildirdi.

Berman, Atilla’nin yeminli ifadesinde yalan söylediğini ileri sürerek,  işlenen suçlar arasına “adaletin seyrini engelleme”yi ekledigini söyledi.

Berman davanın başında Atilla’ya adli yönergelere göre 10 yıl hapis cezası verilmesini gerektiğini belirtirken ancak kendisinin suçta Atilla’nın küçük bir rol oynadığı için daha az ceza vereceğini söyledi.

Berman, ”Bu davada, merhametli bir cezanın verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hakan Atilla için müebbet hapis cezasının uygun, adil veya makul olacağı görüşünü tamamen reddediyorum”  dedi.

Atilla’yı destekleyen ifadeler

Hakim Berman’ın okuduğu çeza çizelgesindeki Atilla’yı destekleyen ifadeleri dikkat çekti.

Atilla’nın bu davayla hayatının alt üst olduğunu, Türkiye’deki ailesinden, arkadaşlarından uzakta kaldığını bildiren Berman, ABD’de cezaevinde kalmasının Atilla’yı olumsuz etkilediğini söyledi.

Berman, Atilla’nın eğitim, askerlik hizmetine, aile hayatına, profesyonel başarılarına Türkiye’de örnek bir hayatının olduğunu ifade etti.

Mahkemeye, Atilla’nın 101 arkadaşı, yakınları ve Halkbank çalışanlarından aldığı mektupları, kalın bir dosya içinde getiren Berman, bu mektupların verdiği kararda etkili olduğunu belirtti.

Daha önce hiç olmadığı kadar kendisine Atilla’yla ilgili mektup geldiğini bildiren Hakim Berman’ın mektuplardan birini okurken Atilla’nın eşi Burçin Atilla’nın gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Karikatür: Necdet Yılmaz (Turkishjournal.com)

Berman Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin de bir mektup gönderdiğini, mektupta Atilla’nın serbest kalması talebinin olduğunu ve burada yer alan suçlamalara katılmadıklarını söyledi. Berman’ın mektuplardan birini okuduğu sırada salonda bulunan eşinin Burçin Atilla’nın gözyaşlarını tutamadığı gördüldü.

Atilla’nın iyi bir Türk vatandaşı olarak daha önce hiçbir suç işlemediğini ve cezaevi raporunun da oldukça pozitif olduğunu bildiren Berman, Atilla’nın İran’a yönelik yaptırımların mimari veya organizatörü olarak görmediğini kaydetti.

İşlenen suçtan en fazla İran ile birlikte Halkbank’ın ve Sarraf’ın fayda sağladığını ifade eden Berman, Sarraf’ın “Atilla tekerime taş koydu” sözünü 3 defa hatırlatırken,  “Atilla, Halkbank’taki üstü olan Süleyman Aslan’ın talimatlarını yerine getiriyordu” dedi.

Berman ayrıca Atilla’nın bulunduğu cezaevinde birlikte kaldığı mahkumlarla profilinin uyuşmadığı, ailesinden ve gündelik yaşamdan soyutlanması nedeniyle hapishane koşulları altında büyük bir stres içerisinde olduğunu belirterek,  daha az güvenlikli bir cezaevinde kalması gerektiğini kaydetti.

New York’ta yaşayan Türk tasarımcı, karikatürcü Necdet Yılmaz mahkemeyi çizdi:

Atilla mahkemede, avukatları Cathy Fleming (solda) ve Victor Rocco’un arasında oturdu. (c) Karikatür: Necdet Yılmaz (Turkish Journal)

14 aya yakın cezaevinde kalacak

Hakim Berman ceza rehberini okuduktan sonra yaptığı açıklamada, Atilla’ya 32 ay hapis cezasi verme niyetinde olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 14 ay hapis yatan Atilla’nın iyi hal indirimleriyle birlikte iyi hal indirimleri göz önüne aldığında 14 aya yakın cezaevinde kalması bekleniyor. Hakim Berman savcılığın talebine rağmen Atilla’ya para cezası öngörmedi.

Berman açıklamasında, “denetimli serbestlik” olmayacağını ve cezanın tamamı çekildikten sonra Atilla’nın ülkesine dönebileceğini ifade etti.

Berman, Atilla’nın, Connecticut’ın Danbury kentindeki federal cezaevinde kalacağını açıkladı.

Davanın ardından gazetecilere açıklamada bulunan Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming ve Victor Rocco, Berman’ın verdiği cezayı olumlu karşıladıklarını ancak temyize başvuracaklarını bildirdiler.

Avukatları en fazla 46 ila 56 ay cezayı normal bulmuştu

Berman’a sunulan raporda, Atilla’nın 105 yıl maksimum hapisle cezalandırılmasını istense de Atilla’nın avukatları ise 46 ila 56 ay arasındaki hapis cezasının normal olacağını belirtip, hakimden merhametli olmasını talep etmişti.

Atilla’nın avukatları Victor Rocco (sol) ve Cathy Fleming’in kararla ilgili mutlulukları gözden kaçmadı. (c) Fotoğraf: Necdet Yılmaz (Turkish Journal)

New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı (federal) da mahkemeye sunduğu dilekçede Atilla’nın 188 ay (15 yıl) hapis ve 50 bin dolar ile 500 bin dolar arasında bir para cezası verilmesi talebinde bulunmuştu. Savcılığın daha sonra yaptığı başvuruda ise Atilla için 168 (14 yıl) ila 210 ay  (17.5 yıl ) arasında bir hapis ceza verilmesi şeklinde değiştirmişti.

27 Mart 2017’de New York’tan Londra’ya uçmak üzereyken JFK Havalimanı’nda gözaltına alınarak cezaevine konan Atilla, bir gün sonra yapılan mahkemede Hakim James C. Francis tutuklu yargılanması kararını vermesinin ardından görülen davada, aralarında FETÖyle bağlantıların da olduğu taraflı tanıklar ve Rıza Sarraf’ın da aleyhinde ifade vermesiyle, sıradan Amerikalı vatandaşlardan oluşan jüri heyeti tarafından, isnat edilen 6 iddianın 5’inden suçlu bulunmuştu.

Atilla’ya ABD ve özellikle de “ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma”, “Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma”, “bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma”, “bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma”, “kara para aklama” ve “kara para aklamak için kumpas kurma” suçlamaları yöneltilmişti.

Hakim Berman’ın hemen önünde oturan federal savcılar Atilla’ya ağır hapis cezası hedeflerine ulaşamadılar. (c) Karikatür: Necdet Yılmaz (Turkish Journal)

Atilla iyi derecede İngilizce bilmesine rağmen duruşmada mahkemenin Türkçe çevirmenleri yardımıyla hakimi dinledi. (c) Karikatür: Necdet Yılmaz (Turkish Journal)

Atilla, tecrübeli avukatı Rocco (solda) ve ejderha elbisesiyle öne çıkan avukat Fleming’in arasında hakimi dinledi. (c) Karikatür: Necdet Yılmaz (Turkish Journal)

 

New York’ta Bir Amerikan Hukuk Dramı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>