Published On: Wed, May 9th, 2018

Diego Rivera eşi Frida’yı geçti, Latin Amerika rekorunu kırdı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – 2017’de vefat eden ABD’li milyarder çift, Peggy ve David Rockefeller’e ait özel koleksiyonun müzayede serisinin ikinci günündeki açık artırmada Amerika (Güney ve Kuzey Amerika) sanatı ilk defa 106 milyon dolarlık satışa ulaşırken, Meksikalı sanatçı Diego Rivera,  eşi Frida Kahlo’yu geçerek Latin Amerika rekorunu kırdı.

Petrol şirketi “Standard Oil”in kurucusu John D. Rockefeller’ın hayatta kalan son torunu David Rockefeller’in 2017 Mart ayında vefatından bir yıl sonra, 1996 yılında vefat eden eşi Peggy Rockeffeller ile sahip oldukları koleksiyonun satışının ikinci gününde “Amerika Sanatının Akşam Satışı” müzayedesi gerçekleştirildi.

Christie’s’in Rockeffeler Center’daki New York merkezinde yapılan iki günlük açık artırmada, toplam 765 milyon dolarlık gelir elde edildi. Rokcefeller ailesine ait mücevherler ise daha sonraki bir tarihte satışa çıkarılacak.

Gecenin en yüksek fiyata satılan eseri Willem de Kooning’in 14,3 milyon dolara alıcı bulan 1982 tarihli İsimsiz XIX adlı tablosu oldu.

George Washington en fazla yükselen eser

Gilbert Stuart’ın George Washington 1795 tarihli yağlı boya resmi, 11,4 milyon dolara satıldı. Bu rakam ABD’li ressam Stuart’ın en yüksek fiyata satılan eseri olarak rekor kırarken, eserin tahmini değeri 800 bin dolar ile 1,2 milyon dolar olarak belirlenmişti. George Washington’un resmi gecenin muhammen bedelinden en fazla yukarı çıkan eseri oldu.

Eşi Rivera, Frida Kahlo’yu geçti

Rockefeller ailesine ait Meksikalı sanatçı Diego Rivera’nın 1931 tarihli Rakipler (Rivals) adlı yağlı boya eseri 9,76 milyon dolara satılarak sanatçının açık artırma rekoru olarak kayda geçti ve bu rakam aynı zamanda Latin Amerika rekoru oldu.

Kahlo’nun “İki Nü” (Two Nudes) adlı eseri 2016’da 8 milyon dolara satılmıştı.

Christie’s’in Latin America Sanatı Başkanı Virgilio Garza, yaptığı açıklamada, “Frida ve Diego’nun sonunda bir birine yakın hale” geldiklerini ve iki sanatçının da kendi rekorunu Christie’s açık artırmasında kırdığını söyledi.

Elde edilen gelir varislere gitmeyecek, yardım amaçlı kullanılacak

Satıştan elde edilen gelirlerin Modern Sanat Müzesi (MoMA), Harvard Üniversitesi ve ABD’nin “derin düşünce” kuruluşu olarak anılabilecek Dış İlişkiler Konseyi’ne (Council on Foreign Relations- CFR) gideceği öğrenildi. Rockefeller sağlığında da CFR’a yardım eden önde gelen iş adamlarından biri olarak biliniyor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>