Published On: Wed, May 9th, 2018

Kuzey Kore, 3 Amerikalı ‘rehine’yi serbest bıraktı, Washington’da büyük sevinç

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Kuzey Kore “savaş esiri” olarak cezaevinde tuttuğu 3 Amerikalı’yı serbest bıraktı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un’un görüşme davetini kabul ederek başlatılan karşılıklı açılım ilk meyvesini verdi.

Kuzey Kore’ye giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore’de hapiste bulunan 3 Amerikalının serbest bırakılması için girişimlerde bulunduklarını bildirmesinin ardından Başkan Trump attığı Twitter mesjında,  üç Amerikalının serbest bırakıldığını ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile evlerine doğru yolda olduklarını bildirdi.

Trump mesajında, “Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun havada ve Kuzey Kore’den herkesin buluşmak için beklediği 3 harika beyefendiyle geri döndüğünü size bildirmekten memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Pompeo’nun nisan ayında da CIA Direktörü’yken Kuzey Kore’ye gizli bir ziyaret yaparak Kim Jong-un ile görüştüğü ortaya çıkmıştı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile nisan ayında sınır köyünde bir araya gelen Kuzey Kore lideri Kim, bölgenin “nükleer silahlardan arındırılması” yönelik taahhütte bulunurken, Trump’ın hukuk ekibinin yeni üyesi Rudy Giuliani geçen hafta yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’de cezaevinde bulunan 3 Amerikalının serbest bırakılacağını duyurmuştu.

ABD’nin Virginia eyaletinde otururken, Çin’in Kuzey Kore’ye sınır kenti Yanji’ye göçen ve hotel şefi olarak görev yapan 60’lı yaşlarındaki Kim Dong-chul 2015’te gözaltına alındı.

Kim, Nisan 2016’da casusluk ve hükümeti devirme suçlamalarıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer iki kişi de Pyongyang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne (PUST) bağlı görev yapıyordu.

İki Amerikalı, Başkan Trump’ın yemin töreninin sonra gözaltına alındı. ABD’de, Kuzey Kore lideri Kim’e karşı sert ve alaycı tutumuyla eleştirilen Trump, Kuzey Kore liderini Kim’in davetini kabul ettiği için de “cesur ve riskli” bir karar alarak “siyasi kumar” oynadığı yönünde eleştirilere maruz kalmıştı.

Kuzey Kore’nin Başkenti Pyongyang’da büyükelçiliği olmayan ABD’nin bu ülkede diplomatik misyonu olan İsveç’li diplomatlar aracılığıyla rehin tutulan vatandaşlarıyla kontak kurmaya çalışma çabaları olumlu sonuçlanmazken, 3 Amerikalı’nın nerede tutuldukları bilinmiyordu.

 

Güney Kore medyasına göre Kuzey Kore 3 Amerikalıyı serbest bırakacak

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>