Published On: Wed, May 9th, 2018

CIA Başkanı Senato’da “işkence”ye karşı söz verdi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – İşkenkeci olarak anılan ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) yeni direktörü Gina Haspel, Senato’daki onay oturumunda, “CIA’i haşin sorgu programına geri döndürmeyeceğim” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın CIA Direktörü olarak Dışişleri Bakanı olan Mike Pompeo’nun yerine atadığı işkencelerle anılan Haspel için, Senato İstihbarat Komisyonu’nda onay oturumu gerçekleştirildi.

Gina Haspel, komisyone verdiği ifadede CIA’in esir alma ve işkence programlarına yeniden başlamasına asla izin vermeyeceğini belirterek, ”Bu ülkenin bağlı kalmaya karar verdiği yüksek ahlaki standardı destekliyorum. Asla CIA’i haşin sorgu programına geri döndürmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

İşkence ve savaş karşıtları eylem yaptı

Bu arada, Haspel onay oturumunun yapıldığı salon, işkence ve savaş karşıtlarının eylemine sahne oldu. Salon dışında da Guantanamo’daki mahkumların giydiği turuncu renkli tutumlarla Haspel’i protesto ettiler.

Senato’nun İstihbarat Komisyonu’ndaki oturumun yapıldığı salonda “Kanlı Gina sen bir işkencecisin”, “İşkenceyi durdur, Gina’yı durdur”, “Guantanamo’yu kapat” sloganları atan eylemciler oturumun bir süre durmasına neden oldular.

Haspel’in 11 Eylül saldırılarının ardından, CIA sorgulama merkezinde suda boğulma hissi veren işkence yöntemi (waterboarding) ve diğer ileri düzey sorgulama metotlarını savunan açıklamaları nedeniyle büyük tepki çekiyordu.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>