Rockefeller’ın koleksiyonu müzayede rekoru kırdı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – 2017’de vefat eden Amerikalı milyarder iş adamı David Rockefeller ve eşi Peggy Rockefeller’ın sanat koleksiyonu New York’taki Christie’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada, 646 milyon dolarlık satış rakamına ulaşarak, en yüksek fiyata satılan koleksiyon oldu.

Petrol şirketi “Standard Oil”in kurucusu John D. Rockefeller’ın hayatta kalan son torunu David Rockefeller’in 2017 Mart ayında vefatından bir yıl sonra, 1996 yılında vefat eden eşi Peggy Rockeffeller ile sahip oldukları koleksiyon, New York’ta satışa sunuldu.

Christie’s’in Rockeffeler Plaza’daki New York merkezinde  “19. ve 20. Yüzyıl Sanatı, Akşam Satışı” adı altında yapılan açık artırmada yer alan Rockeffeler çiftinin koleksiyonundan toplam 646 milyon dolarlık gelir elde edildi. Koleksiyonun muhammen bedeli 700 milyon dolar idi.

Jussi Pylkkänen’in yönettiği müzayedede ünlü İspanyol Ressam Pablo Picasso’nun “Fillette à la corbeille fleurie” (Çiçek Basketiyle Bir Genç Kız) isimli 1905 yılına ait yağlı boya eseri 90 milyon dolardan başladığı açık artırmada, 115,1 milyon dolara alıcı buldu. Picasso’nun en yüksek fiyata satılan eseri, Mayıs 2015’te Christie’nin New York ofisinde yapılan müzayedede 179,4 milyon dolara satılan “Les femmes d’Alger (Cezayir Kadınları) adlı eseri olmuştu.

44 lotluk satışta, Fransız ressam Claude Monet, “Nymphéas en fleur” (Açmış manolyalar) isimli eseri 84,7 milyon dolara ve yine Fransız ressam Henri Matisse’in “Odalisque couchée aux magnolias” (Manolyalarla uzanmış Odalisk) adlı eseri de  80,75 milyon dolara satıldı.

Rockeffelerlerin, resim, heykel, seramik, mobilya ve dekoratif eserler, bugüne kadar en yüksek fiyata ulaşan koleksiyon rekorunu kırdı. Daha önceki rekoru, moda devi Yves Saind Laurent’in koleksiyonu, 2009’da yapılan satışta 484 milyon dolara ulaşmasıyla kırılmıştı.

Bir müzayede en yüksek fiyata satılan eser ise Kasım 2017’de Christie’s Müzayede Evi’de Leonardo de Vinci’nin Salvator Mudi adlı eserinin 450 milyon dolara satılmasıyla gerçekleşmişti.

, , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.