Published On: Mon, May 7th, 2018

ABD’deki cinsel taciz iddialarının son kurbanı New York Başsavcısı

– New York Başsavcısı Schneiderman, “cinsel taciz” iddiaları yüzünden istifa etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York Başsavcısı Eric Schneiderman, New Yorker dergisindeki şok edici bir rapordan birkaç saat sonra, eski romantik ilişkisi olduğu belirtilen 4 kadının, fiziksel taciz suçlamalarına ilişkin açıkladıktan birkaç saat sonra istifa etmek zorunda kaldı.

63 yaşındaki Schneiderman Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “New York Eyaleti halkı için Başsavcı olarak hizmet etmek benim için büyük onur ve ayrıcalık oldu” diyerek, “Son birkaç saat içinde, bana karşı, şiddetle itiraz ettiğim, ciddi iddialar yapıldı.  Bu iddialar profesyonel davranışım veya ofisin operasyonları ile ilgisiz olsa da, bu kritik zamanda ofisin çalışmalarına öncülük etmemi etkili bir şekilde engelleyecekler. Bu nedenle görevimden istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

Trump’ın vakfına ve Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein’e cinsel taciz davası açan Schneiderman, “Ben de” (Me too) Hareketi’nin destekçisi olarak biliniyordu. New York’un 2 dönemdir Başsavcısı olan Scheiderman, bu yıl yapılacak seçimlerde yeniden 3. dönem için seçilmeyi amaçlıyordu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>