Published On: Sun, May 6th, 2018

Trump’ın atayacağı ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Başkan Donald Trump’ın Ortadoğu’da bir çok ülkede görev yapmış olan Dışişleri Bakanı’nın kıdemli Ortadoğu uzmanı Yakındoğu İşleriyle ilgili Yardımcısı David M. Satterfield’ı Ankara’ya Büyükelçisi olarak atacağı belirtiliyor.

Başkan Trump’ın ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi atamasını yapmak üzere olduğu öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Satterfield’in kısa zamanda Trump tarafından atananması bekleniyor.

Ortadoğu’da bir çok ülkede görev yapmış olan Satterfield, 11 Ocak’ta ABD Senatosu’nun Dışişleri Komisyonu’ndaki oturumda PKK’nın Suriye kolu YPG’lilerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) sahip çıkarak, “Zafer ilan edip öylece çekip gitmeyeceğiz. Bu benim fikrim değil, Başkan’ın stratejik kararı.” ifadelerini kullanmıştı.

Satterfield’ın beklenildiği üzere ataması durumunda, Senato’da onay almasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Büyükelçi John Bass’dan boşalan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevi, Temmuz 2017’dan bu yana kıdemli Müsteşar Phillp Kostnett tarafından vekaleten yürütülüyor.

Eski Büyükelçi Bass, İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu personeli Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından ABD’nin aldığı Türkiye’den vize hizmetlerini geçici olarak durdurma kararında kilit bir rol oynamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>