Published On: Sun, May 6th, 2018

Cenazesine Trump’ı istemedi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Beyin kanseri olan ve Arizona’daki evinde ölüm döşeğinde bulunan Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen senatörlerinden John McCain’in cenazesine, kendi partisinden ABD Başkanı Donald Trump’ı istemediği bildirildi.

Demokrat Parti’den eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen siyasetçilerinden beyin kanseriyle mücadele eden Senatör McCain’i Arizona’daki evinde ziyaret etti.

New York Times’e açıklamada bulunan Biden, McCain’in ülkenin durumu hakkında endişeli olduğunu bildirdiğini aktardı.

Açıklamasında, “John çok çok riskli durumda olduğunu biliyor ve buna rağmen o ülkenin durumundan endişe duyuyor.” diyen Biden, “Uluslararası itibarımızın nasıl zarar gördüğünü anlattı ve insanların birlik olup, sesini yükseltme ihtiyacından bahsettik” ifadesini kullandı.

CNN ve NBC’de yer alan haberlere göre, McCain eski ABD Başkanlarından George W. Bush ve Barack Obama’dan cenazesinde methiye konuşması (eulogy) yapmasını istedi. CNN haberinde, McCain’e yakın bir kaynağa dayandırarak, Donald Trump’ın cezane törenine davet edilmesinin beklenmediği bilgisine de yer verdi.

Washington’daki Ulusal Katetral’de yapılması planlandığı belirtilen cenayaze Cenaye ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin katılacağı belirtildi.

McCain 2000 yılında Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan adaylığı yarışında George W. Bush’a karşı seçimi kaybederken, 2008’deki Başkanlık seçiminde de partisinin başkan adayı olarak girdiği seçimi Demokrat Partili rakibi eski ABD Başkanı Barack Obama kazanmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>