Published On: Tue, May 1st, 2018

Saadet Partisi, Temel Karamollaoğlu dedi

ANKARA –  Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, partisinin cumhurbaşkanı adayının SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu olduğunu açıkladı.

Türkiye’de bir partinin daha 24 Haziran seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı açıklandı.

SP Genel Başkan Yardımcısı Aydın, partisinin Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Aydın sahnenin arkasında “Bilge Başkan Temel Karamollaoğlu” yazılı pankart önünde yaptığı açıklamada, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olduğu duyurdu.

“Bilge başkan gelecek yüzler gelecek” sloganı ve alkışlarla kürsüye çıkan Karamollaoğlu, konuşmasına 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayarak başladı.

1 Mayıs vurgusu

Karamollaoğlu konuşmasında şunları kaydetti:

“1 Mayıs, meydanın değil; insanın konuşulması gereken bir gün olmalıydı. Emeğin sömürülüyorsa sağcı olsan ne yazar solcu olsan ne yazar? Demiri demirle dövdüler biri sıcak biri soğuktu, insanı insanla kırdılar biri aç biri toktu. Zulmedenler de mazlumlar arasındakine böyle gelmiş böyle gitmiş. 24 Haziran, inşallah yeni dönemin başlangıcı olacaktır”

Siyasi partilere üslup çağrısı

Konuşmasında, siyasi partilere seçim yarışında üsluplarına dikkat etmeleri çağrısında bulunan Karamollaoğlu şunları söyledi:

“Hepimiz daha güzelin mücadelesini vermek için çalışıyoruz. İlk çağrımız şudur. Bu süreçte herkes, özellikle parti liderleri, devletin başında bulunan arkadaşlarım üsluplarına çok ama çok dikkat etmek mecburiyetindedir. Birbirimizi yaftalamak yerine dertlerimizi sıralayıp çözüm için projelerimizi anlatmalıyız. Öfke ve nefretle değil sağduyu ve nezaketle hareket etmeliyiz. Bu ülke için en büyük tehlike ne yazık ki kutuplaşma, kamplaşmadır. Oy devşirmek için toplumu germek, seçimi savaş gibi görmek, ülkeyi ayıracak üsluplara sarılmak bu millete yapılacak en büyük kötülüktür”

“Kişiler üzerine değil ilkeler üzerine siyaset”

Adaylığı, “Bilge Başkan Temel Karamollaoğlu” sloganıyla açıklanan Karamollaoğlu şunları kaydetti:

“Kişiler üzerinden değil ilkeler ve prensipler üzerinden siyaset yapmayı tercih ediyoruz. İktidarı değil bozulan düzeni değiştirmek için uğraşıyoruz. Kişilerin değil sistemin alternatifiyiz. Bu süreci kişiler partiler üzerinden değil ilkeler üzerinden yürüteceğiz. Saadet Partisi’nin herkesin artık duyduğu bildiği prensipleri var. Kutuplaştırıcı değil kucaklayıcı siyaset, ayrıştırıcı değil birleştirici bir anlayışa sahibiz. Biz kuvveti değil hakkı üstün tutarız. Aklımıza estiği gibi akşam gördüğümüz rüyanın projesini uygulasınlar diye talimat verecek değiliz. Kuvvetler ayrılığını ön planda tutarız, bir kişinin değil istişarenin önem verildiği, adaletin her şeyin üstünde değer taşıdığı anlayışa sahibiz. İşlerin doğru yürütülmesinde en çok kıymet verdiğimiz husus ehliyet ve liyakattir. Kapımızı herkese açık tutar hiçbir zaman partizanlık yapmayız. Emanete ihanet etmeyiz. Ne çalarız ne de çaldırırız. Hiçbir zaman insanları kandırmaz aynı zamanda kanmayız. Biz dün söylediğimizi hiç yokmuş gibi addedip tersini icatlara koymayız sözümüzün eriyiz. Bunları söylerken kimseyi kırmak incitmek niyetinde değiliz. Tam tersi bu ülkeye hizmet etmek için milletin görev verdiği insanları uyarmak için bu ifadeleri kullanırız.”

“Tek akılla değil, ortak akılla yürütme yoluna gideceğiz”

Konuşmasında, “Tek akılla değil, ortak akılla yürütme yoluna gideceğiz” diyen Karamollaoğlu, 5 A’dan da vazgeçemeyeceklerini vurguladı.

Karamollaoğlu, sözünü ettiği “5 A”yı şu ifadelerle dile getirdi:

“5 A’dan ne kast ediyoruz? Akıl Cenab-ı Hakk’ın insana verdiği en büyük nimettir, akıl ile hareket etmezseniz ‘15 günde Şam’da namaz kılacağız’ derken 15 yılda işin içinden çıkamazsınız. Türkiye’yi tek akılla değil ortak akılla yürütme yoluna gideceğiz. İkincisi adalet; ‘Suçlu kızım Fatma da olsa adaletten asla taviz verilmeyen bir inancın sahipleriyiz. Hakim teminatını mutlaka temin edeceğiz. Ahlak, bir toplumun mayasıdır, ahlak maneviyat olmadan bir ülke kalkınamaz. Aldanmışlık, adanmışlık ve asalet nedir, görmek isteyen varsa işte şu tabloya baksın. Bu salonda hiçbir makam mevki beklemeden adanmış yürekler var. Şartlar ne olursa olsun yolundan dönmeyenler var.”

“Kırılan kapleri onarmak”, “yıkılan güveni, toplumsal barışı tesis etmek”

Karamollaoğlu, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda yapacaklarıyla ilgili şunları kaydetti:

“İlk olarak kırılan kalpleri onaracağız. Yıkılan güveni, toplumsal barışı tesis edecek kardeşlik havasını bütün Türkiye’ye yayacağız. İkinci safha, yatırım safhasıdır. Türkiye çapında büyük bir yatırım safhası başlatacağız. İsrafı kökünden kazıyacağız. Son olarak atılım safhası. Tarımdan hayvancılığa madencilikten enerjiye Türkiye’nin dört bir yanında kuracağımız tesislerle büyük bir atılım ve kalkınma dönemi başlayacağız.”

AK Parti, BBP ve MHP Cumhurbaşkanı adayını AK Parti Genel Başkanı ve Recep Tayyip Erdoğan ve İYİ Parti de adayının Meral Akşener olduğunu daha önce açıklamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>