Netanyahu’dan İran’a “nükleer” suçlama

NEW YORK – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BM Güvenlik Konseyi 5 Daimi üyesi ülkeler ve Almanya (P5+1)  arasında 2015 yılında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (JCPOA) rağmen, nükleer silah geliştirmeye devam ettiğini kanıtlayan “yarım ton” belgeye sahip olduklarını ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Tahran’daki gizli bir depoda ele geçirilen belgelerin kopyalarını kamuoyuyla paylaştı.

Netanyahu Savunma Bakanlığı’ndaki sunumunda, İsrail istihbaratı tarafından ele geçirildiği belirtilen 55 bin sayfa dolusu “delil” ile 183 CD’deki 55 bin dosyanın İran’ın “Amad Projesi” adlı nükeer silah programıyla bağlantılı olduğunu savundu.

Netanyahu, İngilizce yaptığı sunumu sırasında birçok harita, illüstrasyon, animasyon, video ve şablon kullandı.

Netanyahu, “İran, 2015’te anlaşmayı imzalamasının ardından gizli dosyalarını saklama çabalarını yoğunlaştırdı. 2017’de nükleer silah arşivini Tahran’ın Şorabad bölgesinde çok gizli bir yere taşıdı” dedi.

İsrail Başbakanı sunumun ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın “doğru şeyi yapacağından emin olduğunu” söyledi.

Sunumunda, İran’ı uluslararası topluma yalan söylemekle suçlayan Netanyahu, Ortadoğu’da yeni bölgesel askeri operasyonların sinyalini vererirken, yeni savaş senaryolarının konuşulmasına neden oldu.

İsrail Başbakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“Bugün akşam Başbakan Benyamin Netanyahu, İran’ın nükleer silah programıyla ilgili evrakları açıkladıktan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, “İki lider, Suriye’deki durumu değerlendirdi ve en kısa zamanda görüşme konusunda anlaştı”

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, ABD ve dışarıdan Almanya ile 2015’te JCPOA anlaşmasına varmıştı. Bu anlaşma kapsamında Tahran, nükleer faaliyetlerini kısıtlayacak, uluslararası toplum da İran’a yönlik yaptırımları kademeli olarak kaldıracaktı.

Trump ve Pompeo’dan Netanyahu’ya destek

Trump, Netanyahu’nun bazı belgeler de paylaştığı İran açıklamasıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, İsrail başbakanının sunumunun ve son dönemdeki diğer gelişmelerin, İran konusunda  kendisinin “yüzde 100 haklı” olduğunun göstergesi olarak yorumladı.

İran’ın davranışının “kabul edilemez bir durum” olduğunu belirten Trump, İran’ın boş durmadığını ifade ederek, anlaşmayla İran’a yaptırımların kaldırılması karşılığında ABD’nin hiçbir şey almadığı görüşünü dile getirdi.

2015 tarihli nükleer anlaşmadan ABD’yi çekip çekmeyeceği konusunda net bilgi vermeyen Trump, “ne olacağını göreceğiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“İran dosyalarının çoğunu şahsen inceledim. Nükleer silahların yayılmasını önleme ve istihbarat yetkililerimiz on binlerce sayfayı analiz ediyor ve bunları Farsça’dan çeviriyorlar. İncelediğimiz belgelerin gerçek olduğunu düşünüyoruz”

İran: “Temelsiz ve propaganda”

Netanyahu’nun suçlamalarına cevap veren İran ise, Netanyahu’nuın açıklamalarının “temelsiz ve propagandadan” ibaret olduğunu savundu. Resmi haber ajansı IRNA, “Netanyahu, saçma sovlarıyla ünlü” ifadesini kullanırken, yarı resmi haber ajansı Fars ise “propaganda gösterisi” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.