Published On: Sun, Apr 29th, 2018

BMGK üyeleri Bangladeş’teki Rohingyaların dramını yerinde gördü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Myanmar’daki etnik temizlikten kaçarak Bangladeş’e sığınan Müslüman azınlık Rohingyaların yaşadıkları mülteci kamplarını ziyaret etti ve onların çektikleri acıları doğrudan kendilerinden dinledi.

BMGK daimi temsilcilerinin, Arakanlı mültecilerin durumunu yerinde görmek üzere Bangladeş ziyareti devam ediyor.

BMGK heyetinin Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Hamad es-Sabah evsahipliğini yaptığı Kuveyt sehrinde verdikleri molanın ardından ziyaretlerinin ilk durağı, Bangladeş’teki Cox’s Bazar oldu.

15 üye ülke temsilcisinin yer aldığı BMGK heyetini karşılayanlar arasında, Myanmar’da şiddete maruz kalan Rohingyalar da yer aldı. Karşılamada, Rohingyalar, ellerinde “Biz ne Myanmar’lıyız, ne de Bangladeş’li. Biz Rohingya’yız”, “Adalet istiyoruz” ve “BM Güvenlik Konseyi hoş geldiniz” yazılı pankartlarını taşıdılar.

Heyet daha sonra, Myanmar’ın Arakan bölgesinde ordunun şiddetine maruz kaldıkları için komşu ülke Bangladeş’e sığınan Rohingyaların barındığı iki mülteci kampında incelemelerde bulundu.

Kamplardaki mültecilerin temsilcilerini dinleyen BMGK heyeti, temsilcilerin isteklerinin yazılı olduğu 13 maddelik bildiriyi alırken, onların taciz, tecavüz ve etnik temizlik dahil maruz kaldıkları şiddeti bizzat kendilerinden dinledi.

Mültecilerin heyetten isteklerinin arasında, “Arakan’da güvenliğin sağlanması için uluslararası güvenlik birimlerinin bölgede görev alması, Rohingyaların Myanmar’a BM gözetiminde geri dönmesi ve Rohingyaların Myanmar’da vatandaşlıklarının geri verilmesi” de yer aldı.

Pazartesi günü Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile görüşecek olan BMGK heyeti, Myanmar’ın başkenti Nepido’ya (Naypyidaw) geçerek Myanmar lideri Aung San Suu Çii (Aung San Suu Kyi) ile de bir araya gelecek.

Heyetin ziyaret planları arasında Arakan bölgesi üzerinde helikopter turuyla uçup Rohingyalara ait köylerin son halini görmeleri de bulunuyor.

“Karışık ve çözümü zor bir sorun”

Kuveyt’in BM Daimi Temsilcisi Mansur el-Uteybi ve İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ile birlikte geziye öncülük eden BMGK’nın nisan ayı dönem başkanı Peru’nun BM Daimi Temsilcisi Gustavo Meza-Cuadra Velásquez geziyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, ziyaretin amacının Rohingyaların durumu hakkında daha fazla bilgi almak ve Bangladeş hükümetini destekleyip, minnettarlığını bildirmek olduğunu belirtti.

Bu arada geziye katılan Rusya ve Çin’in BM Daimi Temsilci yardımcıları ise açıklamalarında, Myanmar’daki sorunun karışık olduğunu ve kolay bir çözümünün olmadığı düşüncesini dile getirdiler.

BM’nin açıkladığı son verilere göre, 25 Ağustos 2017’den bu yana Myanmar’daki şiddetten kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanları sayısı 700 bine yaklaştı. 1970’li yıllarda Arakan’da yaklaşık 2 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılarla bu sayı 300 binin altına düştü.

BM Güvenlik Konseyi’nden nisan ayı içinde Myanmar’a ziyaret planı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>