Bedelli askerlik bekleyenlerin ümitleri seçim sonrasına atıldı

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik ile ilgili yaptığı açıklamada, “hayırlısıyla şu önümüzde seçim bitmiş olsun, başkanlık sistemine geçiş dönemi hallolduktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır” diyerek bedelli askerlik bekleyenlerin umutlarını seçim sonrasına taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasıyla 2014 yılından sonra bedelli askerlik yeniden gündeme gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerliğin şu an hükümet gündeminde olmadığını söyledi.

Özbekistan ve Güney Kore ziyaretleri öncesinde basın mensuplarının karşısına geçen Erdoğan, bedelli askerlik sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Bedelli askerlik şu anda hükümetimizin gündeminde değil. Hele gele bir tarafta Afrin bir tarafta Fırat Kalkanı varken, bu şehitlerimize özellikle gazilerimize saygısızlık olur. Bu işlerin istismarını yapanlar da çok çok fazla. Hayırlısıyla şu önümüzde seçim bitmiş olsun, başkanlık sistemine geçiş dönemi hallolduktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır, atılması gereken adım varsa bu adımlar atılır. Ama şu anda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil.”

Başbakan Yıldırım önceki gün yaptığı açıklamada, bedelli askerliğe sıcak baktığını belirterek, bedelli askerlikten elde edilecek kaynağın savunma sanayinin güçlendirilmesi için kullanılması gerektiğini ifade etmişti. Ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal bedelli askerlerin gündemlerinde olmadığını açıklamıştı.

Bedelli askerlik, ülkeye ekonomik ek kazanç sağladığı ve bir çok alanda iş kaybını önldediği iddialarıyla birlikte, eşitsizlik yaratığı için bir çok kesim tarafından da eleştirilere neden oluyor.

Başbakan Yıldırım’dan bedelli askerlik açıklaması

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.