Başbakan Yılıdırım açıkladı; 10 gün içinde ‘imar barışı’ çıkarılacak

İZMİR – Başbakan Binali Yıldırım Türkiye’nin bir imar sorunu olduğunu belirterek, 10 gün içinde “imar barışı” çıkarılacağını açıkladı.

Başbakan Yılırım ülke hazinesine önemli bir katkısı olacağı tahmin edilen önemli bir açıklamada bulundu.

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı İzmir Ticaret Odası’ndaki (İZTO) toplantıda yaptığı konuşmasında, İzmir’deki konutlarının yüzde 62’sini ilgilendiren düzenleme yapacaklarını dile getirirken, Türkiye genelinde bir imar sorunu olduğunu ve bu konuda yeni bir düzenleme yapacaklarını bildirdi.

Başbakan Yıldırım konuya ilişkin açıklamasında, “Türkiye’nin genelinde var olan bir sorun var. Mülkiyetle, imarla, ruhsatla ilgili bir sorun, bu bütün vatandaşlarımızın kanayan yarası. Binası var elektriği yok, binası var ruhsatı yok, binası var mülkiyeti kendisine ait değil. Bütün bunları ortadan kaldıracak ve bu yılların biriktirdiği sorunu çözecek düzenlemeyi önümüzdeki 10 gün içerisinde çıkarıyoruz, bunun adı imar barışıdır.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım şunları kaydetti:

“Vatandaşımızla barışıyoruz ve bundan sonra da şehirlerimizin daha güzel inşa edilmesi, imar edilmesi için de gereken titizliği gösteriyoruz. Bu bir imar affı değildir, bu imar barışıdır. Mevcut durumu bir anlamda hak sahiplerinin lehine tescil etmektir. Ama vatandaşlarımız eğer binasını yenilemek istiyorsa, kentsel dönüşüme tabi tutmak istiyorsa, gereken bütün imar izinlerini alacak ve buna göre depreme dayanıklı imar planlarına uygun olarak yeniden yapabilecek. Bu Türkiye genelinde 12 milyon konutu ilgilendiriyor. Onun için bu çok önemli reform niteliğinde bir düzenlemedir.”

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.