Published On: Sat, Apr 28th, 2018

Abdullah Gül: Adaylığım söz konusu değildir

İSTANBUL – 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24 Haziran seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Geniş bir mutabakat olursa gerekeni yaparız demiştim. Adaylığım söz konusu değildir” dedi.
24 Haziran seçimlerinde aday olacağı iddiaları üzerine İstanbul’da basın toplantısı düzenledi.
Adaylığı konusunda açıklama yapan Gül açıklamasında şunları kaydetti:
Ülkemiz büyük zorluklarla karşı karşıya. İçeride daha çok huzura, güvene, barışa ihtiyaç varken maalesef tam tersine kutuplaşma, korku ve kaygı ortamı var. Ekonomik kaygıların da ciddi seviyelere ulaştığını görüyoruz. Türkiye için neyin iyi olduğunu konuşmaktan çok siyasi manevraları konuşmakla meşgulüz. Türkiye pozitif bir gündem içinde değil. Böyle bir ortamda Türkiye seçime gidiyor. Onun beklentileri, bunlar da onun bir parçası. Benim ismim de yoğun bir şekilde gündemde.
Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki bir faninin ulaşabileceği bütün mevkilere ulaşmış vaziyetteyim. Bütün bunlar gerimde kalmış şeyler. Bu yolların hepsini yürüdüm. Ne ben ne ailem herhangi bir beklenti, arzu içinde değiliz. Arzumuz memleketimizin huzurlu olması. Bunun ötesinde hiçbir arzum beklentim olamaz. Ben her şeyi geride bıraktım. Birçok kişinin ulaşmak için uğraştığı şeyler benim için mazi olmuştur.
Cumhurbaşkanlığından sonra aktif siyaset içinde olmayacağımı söyledim. Öyle de yaptım. Aktif siyaset içinde olmadım. Arkadaşlarımın düğün davetlerine bile gidemedim. Bu şu anlama da gelmezdi. Tecrübelerimiz kendime saklayacağım. Memleketimle ilgili kayıtsız kalacağım. Zaman zaman Türkiye’nin hayati gördüğüm konuları ile ilgili bilgilerimi Cumhurbaşkanı ile paylaşma fırsatım oldu. Darbe teşebbüsü ortaya çıktığında üstüme düşenleri yaptım.
Seçimlerin aniden erken yapılacağının anlaşılması üzerine Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ismimi zikretmesi ile başlayan hareketlilik benim dışımda gelişmiştir. Benim bir talebim değildir. Bunun bilinmesini isterim. Benim bilgime ve tecrübeme güvenen kişilerin bir talebi ile ortaya çıkmıştır. Birçok kişiler böyle bir talep içinde olmuşlardır. Ben de çok geniş bir mutabakat söz konusu olursa o zaman üstümüze düşen yapmaktan kaçınmayacağımı söyledim.
Toplumun büyük bir kesiminden de talep söz konusu olunca bunun uzağında durma gibi bir sorumsuzluk göstermeyeceğimi de ifade etmişimdir. Hepimizin bildiği gibi Temel Bey’in diyalog çabalarını takdirle karşılıyorum. Geniş bir mutabakatın ortada olmadığı da gözükmüştür. Adaylığımla ilgili bir süreç söz konusu değildir.
Gül dün yaptığı açıklamada, “Siz de doğrusu bunu takdir etmelisiniz, cami kapısında, cami önünde, bu kadar memleketin geleceğiyle ilgili önemli meseleleri konuşmayı çok doğru bulmuyorum. Sizlerle yarın görüşmek üzere.” ifadelerini kullanmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>