Published On: Fri, Apr 27th, 2018

Trump, Beyaz Saray’da bugün de Merkel’i ağırladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, cuma günü Beyaz Saray’da bir araya gelerek bir dostluk gösterisi gerçekleştirdiler.

ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u hafta başında daha üst düzey bir davetle ağırlamasının hemen ardından, Avrupa’daki önemli müttefiklerinden Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel’le de Beyaz Saray’da görüştü.

Trump’ın Merkel’i ağırladığı davetin seviyesinin, Fransa lideri Macron’un ağırlamasıyla kıyaslandığında, kendi siyasi düşüncesine yakın olan Macron’un  amaçlarına ulaşmada, kendisi için Merkel’e göre daha önemli olduğunu ortaya koydu.

Yakında Avrupa’ya yönelik ek gümrük vergilerini uygulamaya koymaya hazırlanan Trump, Merkel ile yaptığı görüşme sonrasında, AB ülkelerine muafiyet tanınmasına dair herhangi bir ip ucu vermedi.

Trump görüşmede ayrıca Almanya ve diğer NATO müttefiklerinin ortak savunma için daha fazla ödeme yapmalarını istedi.

İran’la nükleer anlaşma

Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’la nükleer anlaşmanın kaderinin yakında belli olacağını belirterek “Bu kanlı rejimin nükleer silahlara yaklaşamayacağından emin olmalıyız.” dedi.

Trump, 12 Mayıs’a kadar, İran’a yönelik ABD yaptırımlarını yeniden getirilmesi konusunda karar verecek. Birçok Batılı ülke, bu kararı, Tahran’ı nükleer bomba geliştirmesini durdurmak için gerekli gördüğü nükleer anlaşmaya ciddi bir darbe olarak yorumluyor.

DEAŞ’la mücadeleyi bölgenin zengin ülkelerine verme

DEAŞ’a karşı verdikleri mücadelede sona yaklaştıklarını belirten Trump, ancak İran’ın buradaki bir boşluğu kendi lehine kullanmasına engel olacaklarını bildirdi.

Konuşmasında, bölgede birçok zengin ülke olduğunu hatırlatan Trump, bu ülkelerin DEAŞ’la mücadele ve sonrasındaki süreçler için ortaya çıkan masrafların karşılanmasında daha etkin olmalarını istediğini vurguladı.

Kudüs’teki büyükelçilik açılışına gidebilirim

Açıklamasında, ABD’nin Kudüs’e taşıma kararı aldığı ve 14 Mayıs’ta hizmete sokulacak yeni büyükelçiliğin açılışına gidebileceğini dile getiren Trump, Kudüs kararının doğru olduğunu savundu.

Trump, elçiliğin masraflarının azaltılarak daha hızlı taşınmasının sağlandığını ve 14 Mayıs’ta ilk bölümün hizmete gireceğini belirtirken, “Ben de açılışa gidebilirim.” dedi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>