Published On: Fri, Apr 27th, 2018

BMGK’daki Batı Sahra kararı tasarısı kabul edildi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK),  Fas’a ve Polisario Cephesi’ne, Batı Sahra’da yıllardır devam eden anlaşmazlığın çözülmesi konusundaki müzakerelere hazırlanılması çağrısı yapan tasarıyı kabul etti.

BMGK, cuma günü öğleden sonra yaptığı oturumda, Batı Sahra ile ilgili ABD’nin hazırladığı karar tasarısını oyladı. Batı Sahra müzakelerine hazırlık konusunu içeren tasarı, 12 üye ülkenin “evet” oyu kullanması sonucunda, oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamada Çin, Rusya ve Etiyopya’nın “çekimser” kaldı.

Tasarının kabulüyle BMGK, 1991’den bu yana Batı Sahra’da ateşkesi düzenleyen ve müzakerelere geri dönülmesi için adımlar atan BM misyonunun görev süresini yeniledi.

Geçtiğimiz hafta ABD tarafından sunulan karar taslağı, bölgede on yıllardır süren çatışmanın çözümüne ulaşılması amacıyla müzakere masasına dönülmesi için Fas ve Cezayir tarafından desteklenen Polisaryo Cephesi’ne baskı yapılmasını hedefliyor. Karar taslağı, BM Barışı Koruma Misyonu’nun nisan ayı sonunda sona erecek olan görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını ve müzakerelere geri dönüşü öngörüyor. Ateşkesin hemen ardından, BM Güvenlik Konseyi’nin 690 sayılı kararı doğrultusunda BM Batı Sahra’da Referandum Misyonu (MINURSO) kurulmuştu.

Tasarıyı sunan ABD’den siyasi koordinatör Amy Tachco oylamadan sonra BMGK’daki açıklamasında, siyasi bir çözüme doğru ilerlemenin ve 27 yıl sonra statükoyu devamını sona erdirmenin zamanın geldiğini söyledi.

Fas ve Polisario, 1975’ten 1991’e kadar Batı Sahra’nın kontrolünü ele geçirmek için savaşırken, 2008’de BM destekli görüşmelerin son turunda, anlaşmazlığın sona ermesi için sürdürülen diplomatik çabalar çıkmaza girmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, geçen sene yaptığı atamada, IMF’nin eski başkanı ve eski Almanya Cumhurbaşkanı Horst Koehler’i Batı Sahra’daki misyonun başına getirmişti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>