Trump-Macron’un İran ve Suriye odaklı görüşmesi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Başkanlığının ilk yılında hiçbir yabancı lideri devlet ziyareti kapsamında ağırlamayan ABD Başkanı Donald J. Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u en üst düzeydeki davetle ağırlıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron eşi Brigitte Macron ile birlikte üç günlük Washington ziyaretine başladı.

Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump, Beyaz Saray’daki devlet ziyareti kapsamındaki ilk üst düzey ağırlamasını Macron çifti için yapıyor.

Beyaz Saray’ın bahçesinde ziyaret anısına bahçeye ağaç diken Macron ve Trump çiftleri, tarihi Mount Vernon konutunda akşam yemeğinde de bir araya geldiler.

Trump, bugün de, Temmuz 2017’deki Paris ziyaretinde kendisini askeri resmi geçit töreninde ağırlayan Macron’u bugün Beyaz Saray’da Amerikan ordusunun 500’e yakın mensubunun katıldığı geleneksel resmi törenle karşılayacak. 21 pare top atışı yapılacağı törenin ardından iki lider, Oval Ofis’teki ilk görüşmesini gerçekleştirecek ve birlikte basın toplantısı düzenleyecekler.

İran ve Suriye iki liderin gündeminde

Suriye’deki kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle bu ülkedeki bazı hedeflere yönelik Trump’ın hava saldırısında ABD’nin yanında yer alan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye’den asker çekme düşüncesindeki Trump’la bu konuda farklı düşünceye sahip olduğu biliniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ziyaretinin en önemli gündem maddesini, İran’ın nükleer programına ilişkin yapılmış anlaşmanın iptal edilmemesi ve Suriye konusu oluşturuyor.

Washington’a gitmeden önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de bir görüşme yapan
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Putin gibi İran’ın nükleer programına dair yapılan anlaşmanın devam etmesi düşüncesinde.

İran, 5+1 ülkeleri (Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya, Çin ve ABD) ile 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma ile nükleer enerji geliştirme programını Batılı ülkelerin talepleri doğrultusunda nükleer silah geliştirmeyeceği bir programa çevirmeyi kabul etmişti.

Trump ise nükleer anlaşmadaki boşlukların düzenlenmesi için 12 Mayıs’a kadar süre verirken, düzenlemelerin yapılmaması durumunda, İran’a yönelik ambargoları kaldırma kararının süresini uzatmayacağını açıklamıştı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.