Published On: Tue, Apr 24th, 2018

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten, ‘bölgesel diyalog forumu’ çağrısı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif  İran’ın ve Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’nun hakim gücü olmayacağını ve Basra Körfezi bölgesindeki ülkelerin birbirleriyle konuşmaya ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

ABD ziyareti çerçevesinde, New York’ta ikili temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Amerikan düşünce kuruluşu Dışilişkiler Konseyi’nde (CFR) ve BM’deki konuşmasının yanında, NPR başta olmak üzere bir çok ABD basın kuruluşuna özel söyleşi verdi.

CFR’daki konuşmasında, bölgenin hızlı şekilde değişime ihtiyacı olduğunun altını çizen Zarif, bölgesel sorunların çözümünde ilkelere bağlı şekilde ”ilk ve esas adım olarak” bölgedeki “diyalogsuzluğa son verilmesi” gerektiğini söyledi.

Zarif konuşmasında, İran, Irak ve Yemen ile birlikte beş Körfez İşbirliği Konseyi ülkesini içerecek yeni bir “bölgesel diyalog forumu” çağrısında bulundu.

Nükleer anlaşma

Zarif NPR’a yaptığı açıklamada ise ülkesi ile altı dünya gücü arasında (5+1) 2015’te imzalanan nükleer anlaşmayı ABD’nin yeniden müzakere etmesinin, “ABD’nin gelecekteki uluslararası görüşmelerdeki itibarını zedeleyeceğini” savundu.

Zarif, Washington’un anlaşmayı geriye döndürmesi durumunda, “Bu durumda kimse ABD ile uzlaşmaya hazır olmayacak” ifadesini kullandı.

ABD’ye mesaj

Konuşmasında, Trump yönetiminin Suudi Arabistan Velihat Prensi Muhammed bin Salman’ın ABD’ye yaptığı uzun ziyaretinde, ABD ile Suudi Arabistan’ın 1.3 milyar dolardan fazla silah satışı için anlaşma imzaladığını beliren Zarif, ABD’nin silah satışıyla soğuk savaş döneminden sonra yeniden hegemonya dönemini devam ettirmek istediğini ifade etti.

Zarif, bölge eğer kapsamlı bir değişmeye gitmezse, ABD’nin, bölgeye ne kadar silah satarsa satsın zarar edeceğini ve daha fazla bedel ödemek zorunda kalacağını belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>