Published On: Tue, Apr 24th, 2018

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Almanya’ya seçim uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a, seçimlerle ilgili kamuoyunda rahatsızlık yaratacak açıklamalar yapmamaları  gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’ndeki 72. BM Genel Kurulu “Barışı İnşa ve Barışın Sürdürülmesi” konulu  Yüksek Düzeyli Toplantısı’na katıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu toplantıda yaptığı açıklamada, dün bir görüşme gerçekleştirdiği Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a seçimlerle ilgili kamuoyunda rahatsızlık yaratacak açıklamalar yapmamaları  gerektiğini söylediğini aktardı.

Almanya gibi bir ülke ile her zaman dostane ilişkiler kurmak ve bu ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, ancak karşı tarafın da aynı anlayış içinde olması ve Türkiye’ye saygı duyması gerektiğini  belirtti.

Çavuşoğlu “Bizim esasen Almanya ve Avrupa Birliği’nden beklentilerimiz pozitif ayrımcılık yapması değil.” dedi.

Çavuşoğlu şunları kaydetti;

“Bizde seçim olduğu için seçim sonrasına kalacak bu ziyaretler. Seçimlerle ilgili kamuoyunda rahatsızlık yaratacak açıklamalar yapılmaması gerektiğini söyledik.  Eğer bir düşünceleri varsa esasen, hep diyoruz ya bir birbirimiz hakkında konuşacağımızla birbirimizle konuşalım. Biz bunları her zaman konuşmaya varız. Ama, Avrupa da ve Almanya’da vatandaşlarımız demokratik haklarını bu seçinde de kullanacaklar. Onları rahatız eden açıklamalardan  ve faaliyetlerden de herkesin açık durması gerekiyor. Bunları da kendisi ile görüştük. Tabi ki hukuki, konsolosluk, güvenlikle ilgili PKK ve FETÖ gibi konuları da değerlendirdik. ”

Avrupa’da yürütecekleri seçim kampanyası ile ilgili şu ana kadar sadece Avusturya bakanı ile görüştüğünü ve diğer mevkidaşlarıyla konuşmadığını beliren Çavuşoğlu, Avusturyalı bakana şunları söylediğini aktardı:

“Durup dururken Türkiye’den Avusturya ya da bir başka ülkeye açıklama olmaz. Çünkü bizim hiç kimseyle bir derdimiz yok. Ama Avusturya ya da bir başka ülkeden açıklamalar geldiği zaman biz ona cevap veririz.  Yani siyasetçi olarak biz vermek zorundayız. Çünkü vatandaşımızın hissiyatını bizim karşılamamız lazım, ve yansıtmamız lazım, dolayısıyla vatandaşlarımız üzerinde olumsuz etki yapacak açıklamalardan siz kaçının ki biz de buna cevap vermek zorunda kalmayalım.  Esas başbakanınız konuşmayı bıraksın ki biz de cevap verme durumunda kalmayalım”

Çavuşoğlu,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’da seçim kampanyası yapmak istediği ve bu aşamada hangi ülke bu konuda daha yakın?” bir soruya karşılık ise şunları söyledi;

“Hangi ülke bize daha yakın, bu konuda bir şey söyleyemem. Avrupa’da hangi ülkede seçim kampanyası yapılacağı konusunda kararı partimiz  verecek. Parti organları istişareleri sonucunda buna karar verir. Bize Cumhurbaşkanımızdan henüz bu konuda bir talep gelmedi.”

Guterres ile Kıbrıs ve Suriye ele alındı

Bu arada Çavuşoğlu bugünkü ilk görüşmesini BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptı.

Guterres ile görüşmesinde Suriye ve Kıbrıs konularını ele alan Çavuşoğlu, BM Genel Kurulu’ndaki Yüksek Düzeyli Toplantıya katılarak, “uluslararası barış ve güvenliğin tesisi için BM reformunun önemine” değindi ve BM Güvenlik Konseyi’nin daha şeffaf  ve daha demokratik olması” gerektiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya tebrik mesajı

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Dışişleri Bakanlığı görevine atanan Mike Pompeo’yu tebrik eden Çavuşoğlu, ‘Komiteden başarıyla geçti. Senatoda ya da kongrede bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Umarım en kısa zamanda görevine başlar. Daha şimdiden ofislerimiz ikimiz arasındaki toplantıların tarih çalışmasına başladılar. ABD’lilerin de bizimle görüşmek istediğini biliyoruz. Uygulama safhasına geçelim, topu taça atmayalım. Sorunları halledelim, hem kimsenin tereddüdü olmasın çok ciddi sorunlar var. PKK, YPG’ya verilen destekten tutun da diğer konsolosluk konuları, ama şimdi özellikle Suriye konusundaki yol haritamızın onaylanıp uygulamaya geçmesi gerekiyor. En kısa zamanda görevine başlar ve umarım biz de bu görüşmeyi gerçekleştiririz.’ dedi.

Alman Bakan:  “Almanya’da seçim kampanyası yürütülmeyecek”

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, New York’tan önce Kanada’nın Toronto kentindeki G7 Dışişleri Bakanları toplantısına katılırken, burada Türk siyasilerin Almanya’da yapmayı planladıkları seçim kampanyası yapılmasıyla ilgili açıklamada bulunmuştu.

Bakan Maas, “Bizim bu konudaki tavrımız net. Yabancı bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, Almanya’da seçim kampanyası yürütülmeyecek” ifadesini kullanarak, yabancı siyasilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini tekrarlamıştı.

Çavuşoğlu’nun Solingen’e gidip konuşma planı

Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) dün yapılan “Gençlik, Barış ve Güvenlik” başlıklı oturumda konuşan Çavuşoğlu, önce Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile ardından da Alman Dışişleri Bakan’’ı Heiko Maas ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu arada Çavuşoğlu, 29 Mayıs’ta 5 Türk’ün yaşamını yitirdiği Solingen’deki ırkçı saldırının 25’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katılarak bir konuşma yapacağını bildirdi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>