Published On: Wed, Apr 18th, 2018

VİDEO: Türkiye’de 2 ay sonra seçim var; ilk ‘Başkanlık Seçimi’ 24 Haziran’da

ANKARA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Haziran 2018’de yapılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile Beştepe’de yaptığı erken seçim zirvesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısını olumlu karşıladıklarını açıklayan Erdoğan 24 Haziran tarihini açıkladı.

Erdoğan’ın erken seçim kararını ilk kez açıkladığı konuşmasında şunları kaydetti:

Değerli basın mensupları Bugün MHP Genel Başkanı Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bahçeli ile daha önce de çeşitli defalar bir araya gelerek ülkemizle ilgili iç ve dış gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunmuştuk. Bugün de oldukça geniş yelpazede istişare ettik.

Bahçeli’nin teklifini değerlendirme fırsatı bulduk.  15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. Darbe gecesi gösterilen kahramanlık asla unutulmayacaktır. 7 Ağustos 2016’da Yenikapı’daki büyük miting ise milletin siyasetçilere verdiği mesajı net bir şekilde ortaya koymuştur. 16 Nisan halkoylamasına giden süreçte bu yol da ortaya çıkmıştır.

15 Temmuz yeni bir dönemi başlattı

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. Darbe gecesi gösterilen kahramanlık asla unutulmayacaktır. 7 Ağustos 2016’da Yenikapı’daki büyük miting ise milletin siyasetçilere verdiği mesajı net bir şekilde ortaya koymuştur. 16 Nisan halk oylamasına giden süreçte bu yol da ortaya çıkmıştır.  Yönetim sistemi değişikliğini Bahçeli’nin ön açmasıyla hayata geçirme imkanı bulduk. Anayasa değişikliği ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir.

Seçim tarihi 24 Haziran 2018

Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik.

Devlet Bahçeli dün erken seçim tarihini 26 Ağustos olarak açıklamıştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dünkü grup toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öngörüldüğü 3 Kasım 2019’a kadar sürdürülmesinin giderek zorlaşacağına dikkat çekerek 26 Ağustos 2018’de erken seçim çağrısı yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuya ilişkin açıklama  yapmazken Bahçeli ile bugün görüşeceğini belirtmişti.

Dünya medyası nasıl gördü?

Reuters haber ajansı ‘son dakika’ haberi olarak duyurduğu haberde ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 24 Haziran’da erken seçime gideceğini açıkladı’ ifadelerini kullandı.

Alman haber ajansı DPA, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim çağrısı yaptı, muhtemel tarih 24 Haziran” ifadesiyle haberi geçti.

Fransız AFP haber ajansı da, erken seçimi son dakika koduyla ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu sene 24 Haziran’da erken seçime gideceğini söyledi” ifadesiyle duyurdu.

İyi Parti Genel Başkanı Akşener’den ilk açıklama

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihi açıklamasının ardından, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 100 bin imzayla aday olacağını duyurdu.

Akşener, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Gözün aydın Türkiye. 15 yıldır hüküm süren korku ikliminden çıkmak için önüne bir fırsat geldi. Biz ülkemizin ve bölgemizin rahat bir nefes almasını sağlamak için geliyoruz. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

VİEO: Akşener’den ilk açıklama: 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olacağım

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>