Published On: Wed, Apr 18th, 2018

Hristiyan gruptan Beyaz Saray önünde Brunson için eylem

WASHINGTON (TURKSIH JOURNAL) – ABD’nin Başkenti Washington’da, Beyaz Saray önünde protesto gösterisi düzenleyen Amerikalı Hristiyan grup, Türkiye’de tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson’un serbest kalmasını istedi.

Beyaz Saray önünde toplanan küçük bir Hristiyan grup,  Türkiye’de FETÖ davası kapsamında tutuklu bulunan ve önceki gün yapılan duruşmasında tutukluğuna karar verilen din adamı Brunson için protesto gösterisi düzenledi.

Amerikalı Hristinyan grup eyleminde, ABD Başkanı Donald Trump’tan Brunson’un serbest kalması için çağrılarına devam etmesini istedi.

Eylem sırasında Amerika’nın Sesi’ne konuşan Hristiyan Savunma Koalisyonu’ndan Patrick Mahony, rahibin serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Mahony açıklamasında şunları kaydetti:

“23 yıl Türkiye’de hizmet etmiş olan Amerikalı rahip Andrew Brunson, Türk halkına Hristiyanlığın sevgisiyle ulaşmış, herhangi bir olaya, soruna taraf olmamış bir kişi. 500 gün önce tutuklanmıştı. 500 gündür cezaevinde. Asılsız iddialar yüzünden 35 yılla yargılanıyor. Başkan Donal Trump’ın serbest bırakılması çağrısına devam etmesi için buradayız, rahip Brunson’ın adil yargılanması için dua ediyoruz, Türk ulusu için dua ediyoruz. Dini özgürlüğe ve azınlıklara saygı göstermeleri için dua ediyoruz. Hristiyanlık suç değildir. Türkiye herkes için dini özgürlükleri ve insan haklarını korumalı.”

Açıklamasında,”Trump’ın, rahibin serbest bırakılması çağrısına devam etmesini istiyoruz.” diyen Mahony, “Kimse inançları yüzünden yargılanmamalı, ister Hıristiyan, ister Müslüman olsun… Hiç kimse inançları nedeniyle yargılanmamalı” ifadelerini kullandı.

Trump’tan “Papaz Brunson” mesajı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>