Published On: Tue, Apr 17th, 2018

Kuzey ve Güney Kore, 65 yıllık ‘savaş durumu’nu sona erdirecek’

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Kore yarımadasında, Seoul ve Pyongyang’un, Kuzey ve Güney arasındaki yarım yüzyılı aşkın “savaş durumu”nu sona erdiğini açıklayacağı belirtildi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney’in Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, 27 Nisan’da gerçekleşecektirecekleri zirvede iki ülke arasındaki 65 yıl süren düşmanlıkları sona erdirdiğini açıklaması bekleniyor.

Güney Kore’deki Munhwa Ilbo gazetesinde yer alanda bir haberde, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in gelecek hafta yapacakları görüşmede, iki ülke arasındaki “savaşın sona erdiğini” açıklayabileceği kaydedildi.

İki ülke arasındaki 1950 yılında başlayan savaş, 1953’te fiili olarak sona ermesine rağmen düşmanlıklar sona ermemişti.

Haberde iki ülke arasındaki düşmanlıkların sona erdirilmesinin, Kim Jong Un ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki mayıs ayında yapılması beklenen görüşmeyi de olumlu yönde etkileyebileceği belirtildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>