ABD Dışişleri’den “Papaz Brunson” açıklaması

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanlığı, İzmir’de yargılanan din adamı Andrew Craig Brunson’un yargılanmasıyla ilgili olarak, “Türkiye’nin bir hukuk devleti” olduğunu belirtti ve “Türk yargısının adil yargılama yapacağını umuyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İzmir’de görülen ABD’li din adamı Brunson’un davasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada çok ince ve yumuşak bir dil kullanarak, Türkiye’nin”bir hukuk devleti” olduğu ve Türk halkının adalete bağlılığını dile getirdi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ABD Hükümeti Mr. Bronson davasını yakından takip ediyor. Mr. Bronson’un suçlu olduğuna dair hiçbir güvenilir delil olduğunu görmedik ve onun suçsuz olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin hukuk devleti olduğuna ve Türk halkının adalete bağlılığına inanıyoruz. Türkiye’deki adalet sisteminin onun (Brunson) davasını zamanlı, adil ve şeffaf bir şekilde çözeceğini umuyoruz.”

ABD’li din adamı Brunson, İzmir’de terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis ile birlikte ABD Uluslararası İnanç Özgürlüğü Elçisi Sam Brownback Türkiye’deki davayı yakından izleyenler arasında bulunuyor.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.