Published On: Sat, Apr 14th, 2018

Türkiye, İncirlik üssünün kullanılmadığını bildirdi

ANKARA – Suriye’ye hava operasyonundan “memnuniyet”ini açıklayan Türkiye, operasyon öncesinde Türkiye’nin bilgilendirildiğini ve İncirlik üssünün kullanılmadığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD, İngiltere ve Fransa’nın koordinasyon halinde gerçekleştirdikleri Suriye rejimine yönelik operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, Suriye rejimine yönelik hava harekatıyla ilgili açıklamasında, “Saldırıdan önce ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump’ın talimatlarıyla görüştü.” bilgisini veren “saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı” dedi.

Bozdağ şunları kaydetti:

“Suriye konusunda Türkiye’nin tutumu nettir. Suriye’de Türkiye; Esad rejimine, kimyasal veya konvansiyonel silah kullanımına, iç çatışmalara, insanların öldürülmesine, insanların yerinden yurdundan edilmesine, DEAŞ, PKK, KCK, PYD/YPG dahil bütün terör örgütlerine, karşıdır. Türkiye’ye göre Suriye’de; Esad rejimi ile DEAŞ, PKK, KCK, PYD ve YPG dahil tüm terör örgütlerine destek, kimyasal silahla öldürme gibi konvansiyonel silahlarla da öldürme, can ve mal emniyetinin yokluğu, zorunlu göç, ülkeler arası nüfuz, güç ve çıkar yarışı da yanlıştır.”

Açıklamasında Türkiye’nin, Suriye rejiminin Duma’ya kimyasal saldırısını her düzeyde şiddetle kınayıp  çok net bir tutum ortaya koyduğunu belirten Bozdağ şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan, Sayın Trump ve Sayın Putin ile görüşmeler yaptı. Türkiye, bir nevi ABD ile Rusya arasında çözüm için arabuluculuk yaptı. Suriye’deki hedeflere ABD, İngiltere ve Fransa saldırısından önce ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump’ın talimatlarıyla görüştüler. Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı.”

Bozdağ, “Çözüm için bilek güreşlerine son vermek ve hesapsız bir siyasi çözüm şarttır, aksi yine kandır.” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>