Published On: Sat, Apr 14th, 2018

ABD, İngiltere ve Fransa BMGK’ya yeni ‘Suriye tasarısı’ sundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD, İngiltere ve Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), Suriye’deki kimyasal silah saldırısını kınayan ve saldırının soruşturulmasını isteyen yeni bir karar tasarısı sundu.

Suriye’nin Duma bölgesindeki saldırıda Esad rejimi tarafından kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle Suriye’deki 3 hedefe füze saldırısı düzenleyen ABD, Fransa ve İngiltere tarafından hazırlanan yeni karar tasarısı BMGK’ya sunuldu.

Yeni karar tasarısı taslağında, Suriye’de kimyasal silah kullanımının soruşturması için faillerin tespit edilmesi, ateşkesin ve insani yardımların sağlanması ve Suriye rejimine barış müzakerelerine katılma çağrısı yer alıyor.

Tasarıya göre Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nden (KSYÖ) Suriye’nin kimyasal silah stoklarıyla ilgili bilgileri tam ve doğru bir şekilde paylaşıp paylaşmadığıyla ilgili değerlendirmesini 30 gün içinde sunması isteniyor.

BMGK’nın en son toplantısında Rusya’nın sunduğu, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye hava operasyonunu kınayan tasarısı oylanmıştı. Oylamada, Rusya, Çin ve Bolivya dışına “evet” oyu kullanan olmayınca, kabul için gereken 9 oya ulaşılamazken  veto yetkili ülkelerden ABD, Fransa ve İngiltere’nin “hayır” oyu kullanması yüzünden tasarı reddedilmişti.

ABD: “Rusya’nın BMGK vetosunu kullandığı gibi, ‘rejim’ de sarin kullandı”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>