Published On: Fri, Apr 13th, 2018

BM Genel Sekreteri Guterres: “Soğuk Savaş geri döndü”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BMGK’da yaptığı konuşmada, Ortadoğu’nun “kaos içinde” olduğunu ve Soğuk Savaş’ın “intikamla geri döndüğünü”  ve bu kez “koruma mekanizmalarını ve önlemlerini almadığını” söyledi.

BM Genel Sekreteri  Guterres, Rusya’nın BMGK’ya yaptığı çağrıyla gerçekleşen Peru’nun başkanlığındaki “açık toplantı”nda bir konuşma yaptı.

Guterres, 15 üye ülke temsilcisinin bulunduğu “açık toplantı”ndaki konuşmasında, Ortadoğu’nun “kaos içinde” olduğunu ve Soğuk Savaş’ın “intikamla geri döndüğünü” ancak geçmiştekinden farklı olarak “gerginliğe karşı korunma mekanizmalarını ve önlemlerini almadığını” ifade etti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de yaptığı konuşmada, ABD’nin Esad’ın Suriye savaşında en az 50 kez kimyasal silah kullandığını tahmin ettiğini belirtti. Haley, genel tahminlerin ise 200’e kadar çıktığını söyledi.

Büyükelçi Haley  konuşmasında, “ABD ve müttefikleri, hakikati, hesap sorulabilirliği, adaleti ve kimyasal silah kullanımına son verilmesini” desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Haley, “Rusya taahhüdünü yerine getirmiş olsaydı, Suriye’de hiçbir kimyasal silah olmazdı ve bugün burada olmazdık” diye konuştu.

Hitabında, “Başkan Suriye’deki olası eylemler hakkında henüz bir karar vermedi” diyen Haley, “fakat ABD ve müttefiklerimiz, Suriye’de eylemde bulunabilir, bu hepimizin kabul ettiği bir savunma prensibinde olacak.” dedi.

Toplantıda ABD dışında konuşan BMGK’nın veto yetkili Batılı ülkeleri Fransa ve İngilere de kimyasal saldırılardan Suriye rejimini sorumlu turarken, ABD ile dayanışma içinde olduklarını dile getirdiler.

ABD’ye BMGK’ya karşı “konsümerist yaklaşım” suçlaması

Toplantıda konuşan Rusya’nın BM Daimi Temsiclisi Vassily Nebenzia ise Washington’un Suriye’deki durum ve ülkesi aleyhindeki tehditleri ve tavrının, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden birine yakışmadığını belirtti.

Konuşmasında, “Failler, herhangi bir soruşturmadan önce isimlendiriliyor ve görünüşe göre cezalandırılacaklar” diyen Nebenzia ABD’yi BMGK’ya karşı “kosümerist yaklaşım” sergilemekle suçladı.

ABD’den Rusya’ya “bir şeyler yapın, söyleyin” mesajı

Toplantı öncesinde gazetecilere açıklamada bulunan Büyükelçi Haley buradaki açıklamasında Rusya’ya seslenerek,  “Suriye’ye harekat başlatmak için acele edilmemeli ama, bu noktada bir şeyler yapmalısın, ‘yeterli’ bir şey söylemek zorundasın” dedi.

Duma’daki saldırı için “Bu, kimyasal silahları popüler hale getirmek için tekrarlanmış bir çabadır ve bunun olmasına izin veremeyiz.” diye konuşan Haley
“İki çocuklu bir anne olarak, bir savaş gazisinin eşi olarak, Başkan Trump’ın bu bilgilere nasıl baktığıyla inanılmaz gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi’ndeki Suriye oy(a)laması

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>