Published On: Fri, Apr 13th, 2018

ABD Başkanı Trump’tan Suriye’ye hava operasyonu kararı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’ye  “sınırlı ve hedefli hava harekatı”na karar verdiğini bildirdi.

Başkan Trump, Suriye’nin Guta kasabasındaki kimyasal saldırıdan Esad rejimi sorumlu tuttu ve İngiltere ve Fransa’yla koordinasyon halinde Esad rejimine karşı askeri harekat kararını aldığını açıkladı.

Kararını, Beyaz Saray’da düzenlediği Amerikan halkına canlı yayında açıklayan Trump, Esad rejimine karşı askeri, ekonomik ve diplomatik olarak karşılık verileceğini bildirdi.

Trump açıklamasında, “Kısa bir süre önce, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye diktatörü Beşşar Esad’ın kimyasal silah hedeflerine kesin saldırı başlatmalarını emrettim.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, “Bu geceki eylemlerimizin amacı, kimyasal silahların üretimine, yayılmasına ve kullanılmasına karşı güçlü bir caydırıcılık sağlamaktır.” diyen Trump, “Suriye rejiminin yasaklanmış kimyasal ajanları kullanımını durduruncaya kadar bu yanıtı sürdürmeye hazırız.” dedi.

Açıklaması sırasında, hiçbir zaman görülmediği kadar duygusal görünen Trump, “Amerika Suriye’de belirsiz bir varlık istemiyor… Askerlerimizi eve getirebileceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Açıklamasında, Esad’ı “canavar”a benzeten Trum Amerikalılardan askerlere dua etmelerini istedi.

Trump’ın Beyaz Saray’daki açıklamasından sonra Pentagon’un da ilerleyen saatlerde hakekatla ilgili ayrı bir açıklama yapması bekleniyor.

ABD-İngiltere-Fransa’dan “kimyasal misillemesi”

ABD yanında, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığını ve bu saldırıya karşı askeri eylemden yana olduğunu açıklayan İngiltere ve Fransa da ABD ile koordinasyon halinde Suriye’deki hava operasyonuna uçaklarıyla destek veriyor.

İngiliz Tornedo savaş uçaklarının Güney Kıbrıs’taki askeri üsten havalanırken,  ABD’nin Akdeniz’deki Deniz Kuvvetleri savaş gemilerini ve Katar’daki üslerden havalanan B-1 bombardıman uçaklarını kullandığı belirtidi.

Saldırıların iki bölgeye gerçekleştirildiği kaydediliyor.

ABD Savunma Bakanı Mattis: “Şimdilik tek seferlik bir atış”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>