Published On: Fri, Apr 13th, 2018

ABD Savunma Bakanı Mattis: “Şimdilik tek seferlik bir atış”

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Savunma Bakanı James Mattis ABD ve müttefiklerinin 2017’dekinden daha ağır bir hava saldırısı düzenlediğini ve kimyasal silah kullanılmadığı sürece, bunun “şimdilik tek seferlik bir atış” olduğunu bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Suriye’ye hava operasyonu kararını onayladığını açıklamasının ardından, Pentagon’da bir basın toplantısı düzenledi.

Mattis basın toplantısında, “Bu akşam Fransa, İngiltere ve ABD Suriye’nin kimyasal silah altyapısına hava saldırı eyleminde bulundu.” bilgisini aktardı.

Suriye rejimi kimyasal silah kullanmaya devam etmediği sürece bunun, Suriye’ye karşı “tek seferlik” bir ortak hava saldırısı olduğunu belirten Mattis, ABD ve müttefiklerinin 2017’den daha ağır bir hava saldırısında ‘Suriye kimyasal silah altyapısını’ vurduğunu bildirdi.

Mattis, “Silah sayısı geçen yıl kullandığımızdan bu yıl iki kat fazla kullandık … Çok hassas ve orantılıydık, ama aynı zamanda ağır bir saldırıydı.” dedi.

Mattis ayrıca, Suriye’deki hava saldırıları sırasında herhangi bir kayıp yaşanmadığını bildirdi.

Pentagon hava saldırısında saldırısında, ABD’nin Akdenizde bulunan ABD Donanmasına ait bir savaş gemisini ve B-1 bombardıman uçağı kullandığını açıkladı.

Pentagon vurulan hedeflerden birinin Şam Büyükşehir bölgesindeki, kimyasal ve biyolojik silahların araştırılması, geliştirilmesi, üretim ve test edildiği bir merkez olduğunu bildirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da, vurulan bu hedefle ilgili olarak “Bunun, Suriye sarin gazının ana yeri ve öncü üretim ekipmanı olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.

ABD, Trump’ın Başkanlık koltuğundaki üçüncü ayında, Nisan 2017’de Suriye’deki havaüssünü 59 Tomahawk füzesiyle vurmuştu.

ABD Başkanı Trump’tan Suriye’ye hava operasyonu kararı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>