Published On: Thu, Apr 12th, 2018

ABD’yi uyaran Rusya BMGK’yı toplantıya çağırdı 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, “acil önceliğin Suriye’de savaşı durdurmak” olduğunu belirtti. Büyükelçi Nebenza bu amaçla, BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) cuma günü toplantıya çağırdığını ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de krizle ilgili düşüncelerini aktarma imkanı bulacağını belirtti.

BMGK’da Rusya ile birlikte haraket eden Bolivya’nın “kapalı toplantı” çağrısı üzerine, Suriye’nin Duma kasabasındaki kimyasal saldırıya tepki olarak Suriye’ye yönelik askeri harekat tehdidini görüştü.

BMGK’daki toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Rus Büyükelçi Nebenzya, BMGK’ya cuma günü “açık toplantı” çağrısında bulunacağını bildirdi.

Büyükelçi Nebenzya, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de toplantıda olası askeri harekat tehlikesi konusunda düşüncelerini dile getireceğini belirtti.

ABD’ye savaş uyarısı

Nebenzya açıklamasında, Suriye’deki önceliğin Rusya ve ABD arasında tehlikeli bir savaşa yol açabilecek, ABD liderliğindeki askeri saldırıların önlemesi olduğunu söyledi.

Nebenzya, “Ne yazık ki, Washington’dan gelen mesajları gördüğümüz için hiçbir olasılığı göz ardı edemeyiz.” dedi.

Nebenzya şunları kaydetti:

“Orada olduğumuzu biliyorlar, umarım, herhangi bir tehlikeli gelişmeyi önlemek için uygun kanallar aracılığıyla diyaloğun kurulmuş olmasını isterdim.”

İsveç’ten BMKG’ya, Suriye “silahsızlanma ekibi” gönderme için karar tasarısı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>