Published On: Thu, Apr 12th, 2018

ABD, Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığından emin

WASHINGTON – ABD’li yetkililer, Suriye’de kimyasal saldırının gerçekleştirildiği Duma’daki kurbanlarından elde edilen kan ve idrar tahlilerinde, kimyasal silah izine rastlandığını ve rejimin kimyasal silah kullandığından “oldukça emin” olduklarını bildirdiler.

Amerikan haber kanalı NBC’nin haberine göre ABD, aralarında askeri havaalanı kimyasal üretim tesisi ve istihbarat merkezlerinin de olduğu 8 hedefi vurmayı düşünüyor.

Dünyanın nefesini tutup izlediği krizde Trump’ın paylaşımından saatler sonra Pentagon’dan ‘geri adım’ sinyali olarak yorumlanan bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD’nin Suriye savaşını bitirmek için Cenevre sürecine bağlı olduğunu belirtti.

Dünyanın beklediği toplantı

Trump ise Suriye konusunda bugün toplanacaklarını, kararın ise yakın zamanda verileceğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, ”Bugün Suriye toplantısı yapacağız, yakında karar vereceğiz” diye konuştu.

Mattis de Suriye konusundaki ihtimalleri bugün Ulusal Güvenlik Toplantısı’nda görüşeceklerini açıkladı.

Trump’ın Suriye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Duma’da meydana geldiği iddia edilen kimyasal saldırı haberlerinin ardından ilk olarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a “hayvan” demişti.

Dün açıklama yapan Trump, “Rusya, Suriye’ye atılacak olası füzeleri vuracağını söylüyor. Hazır ol Rusya çünkü yeni, nazik ve akıllı füzeler gelecek. Halkını gazla öldüren ve bundan da zevk alan bir hayvanla ortak olmamalısın” demişti.

ABD Başkanı bu açıklamasından 40 dakika sonra yeni bir tweet atarak, “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil hiç olmadığı kadar kötü. Buna hiç gerek yok. Rusya’nın ekonomik olarak desteğe ihtiyacı var ki biz de bunu kolaylıkla sağlayabiliriz. Birlikte çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım” şeklinde konuşmuştu.

2 KSYÖ ekibi yolda

Bu arada krizin nedeni olan Doğu Guta’daki saldırı nedeniyle Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ) Suriye’ye gitmek üzere yola çıktı. Cumartesi günü kimyasal silah kullanılması konusunda Suriye’de çalışmalara başlayacağı aktarıldı.

Almanya: Biz yokuz
Suriye’ye yönelik muhtemel operasyonla ilgili bir açıklama da Almanya Başbakanı Merkel’den geldi. Merkel, Esad’ın Suriye’de kimyasal silah kullanmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la telefon görüşmesi yaparak bölgedeki durumu tartıştı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Merkel, olası bir Suriye müdahalesinde yer almayacaklarını bildirdi.

Macron: Kanıtımız var

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise “Esad’ın kimyasal silah kullandığına dair kanıtlarımız var” dedi.

Kimyasal saldırıyla ilgili istihbaratı inceleyip denetledikten sonra Suriye ile ilgili bundan sonraki eylemlere dair karar vereceklerini söyleyen Macron, Fransa’nın bölgede tırmanmaya izin vermeyeceğinden söz etti.

Suriye’yi vurup vurmama kararını ‘zamanı geldiğinde’ vereceklerini dile getiren Macron, Fransa’nın Suriye’ye karşılığı ‘kendi seçtiği zamanda vereceğini’ ifade etti.

Krizle ilgili en kritik açıklamalardan biri ise Rusya ve ABD arasında ‘arabulucu’ olan Türkiye’den geldi. Dün Trump’la Suriye’yi görüşen Erdoğan bugün çarpıcı açıklamalar yaptı. Bugün de Putin’le görüşeceğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

TÜRKİYE’DEN ARABULUCULUK HAMLESİ

“Biz artık Suriye ve Irak’ta oynanan bu tiyatronun bir tarafa bırakılmasını, maskelerin indirilmesini, herkesin gerçek niyetiyle sahada kendisini göstermesini istiyoruz. Bu tiyatro yüzünden dünya yakın tarihinin en büyük tehdidi ile karşı karşıyadır. Kimsenin Akdeniz ve Suriye topraklarını siyasi ve askeri güç mücadelelerinin ateşinde yakmaya hakkı yoktur. Kimyasal ve konvansiyonel silahlarıyla kendi vatandaşlarına saldıran rejimi korumak ne kadar yanlışsa aynı şekilde terör örgütleri üzerinden Suriye’yi bölmeye çalışmak da o kadar yanlıştır.

Biz bunların hepsine karşıyız. Ne Amerika ile olan müttefikliğimizden ne Rusya ile enerjiden güvenliğe kadar geniş bir alanda kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden ne de İran ile bölge sorunlarının çözümünde birlikte çalışmaktan vazgeçmek gibi bir niyetimiz yoktur. Bizim Rusya, İran, Çin gibi ülkelerle kurduğumuz ilişkiler Batı ile olan ilişkilerimizin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya lideri Putin’le görüştü. İki lider Suriye’deki son gelişmeleri görüştü.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>