Published On: Tue, Apr 10th, 2018

Takım elbiseli Zuckerberg ifade için ABD Kongresi’nde: “Üzgünüm, benim sorumluluğumdu”

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Tarihi sosyal medya skandalının kahramanı İngiliz veri analiz firması Cambridge Analytica ile birlikte, skandalda payı bulunan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerbeg, gelişmelerle ilişkin ABD Senatosu’nda ifade veriyor.

Mart ayında yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verinin Cambridge Analytica’nın eline geçtiği ortaya çıkmasıyla patlak veren krizden en az zararla kurtulmaya çalışan Facebook’un CEO’su  Zuckerberg ifade vermek üzere ABD Kongresi’nde geldi.

Senato’daki ilgili komisyon üyesi senatörlerini sorularını yanıtlayacak  olan Zuckerberg’in normal hayatında gri tişörtüylü rahat haline karşın, Kongre binasındaki ifade için takım elbise giyip kravat takmayı tercih ettiği gözlendi.

İfade öncesi Zuckerberg ile görüşen Demokrat Partili Senatör Bill Nelson görüşmeye ilişkin açıklamasında, Zuckerberg’in yasal düzenlemeye maruz kalacağını anladığı düşüncesini dile getirdi.

Nelson, Kongre üyelerinin diğer sosyal medya platformlarını da inceleyeceğini ve gerekli yasal düzenlemeleri yapacağını belirtti.

Cambridge Analytica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix’in, söz konusu verilerin 2016 ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump lehine kullanıldığını itiraf ederken çekilen gizli görüntüleri basına yansıması krizin daha da büyümesine yol açmıştı. ABD dışında, İngiltere’de de skandalla ilgili soruşturma açıldı.

AB Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Vera Jourova ve Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley de, Facebook’tan veri güvenliği skandalının aydınlatılması çağrısında bulunmuştu.

İfadesi kamuoyuyla paylaşıldı

Zuckerberg’in çarşamba günü (yarın) de ABD Temsilciler Meclisi üyelerine ifade vermesi bekleniyor.

“Benim sorumluğumdu üzgünüm”

Bu arada, Zuckerberg’in Temsilciler Meclisi bünyesindeki Enerji ve Ticaret Komisyonu’nda okumak üzere hazırladığı yazılı ifadenin bazı bölümleri kamuoyuna açıklandı.

Açıklanan ifadesinde şunları kaydetti: “Sorumluluğumuzu yeterince kapsamlı bir biçimde dikkate almadık ve bu büyük bir hataydı. Bu benim hatamdı ve çok üzgünüm”  diyen Zuckerberg “Facebook’u ben kurdum, yönetiyorum ve burada olan şeylerden ben sorumluyum” ifadelerini kullandı.

Veri güvenliği konusunda daha fazla yatırım 

İfadesine “Facebook topluluğunu korumanın kâr maksimizasyonundan daha önemli olduğunu” belirten Zuckerbeg, veri güvenliği konusunda daha fazla yatırım yapılması talimatı verdiğini kaydetti.

Kısaca Cambridge Analytica

25 yıldır hükümetler ve askeri kurumlar için bilgi, analiz ve strateji üreten SCL Group bünyesinde 2013 yılında Londra kurulan Camridge Analytica, tüketici, takipçi, seçmen davranışlarını değiştirmek isteyen iş dünyasına ve siyasi partilere hizmet sunuyor. Firma, ABD’deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın ekibiyle çalışmıştı.

Facebook, Trump’ın Facebook kampanyasını yöneten şirketi askıya aldı

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>