BM Güvenlik Konseyi, Doğu Guta gündemiyle “acil” toplanıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’nin Doğu Guta’daki Duma bölgesine zehirli gaz içerikli kimyasal silah saldırı düzenlenmesi nedeniyle pazartesi günü “acil” toplanacak.

BMGK daimi üyeleri Fransa, İngiltere ve ABD ile birlikte, geçici üyeler Polonya, Hollanda, İsveç, Kuveyt, Peru ve Fildişi Sahilleri’nden oluşan 9 ülke, Esad rejiminin kuşatması altındaki Doğu Guta’daki kimyasal saldırıyı görüşmek üzere BMGK’yı “acil toplantı”ya çağırdı.

BMGK’nın nisan ayı dönem başkanı Peru’nun yönetiminde gerçekleştirilecek toplantı, pazartesi günü yerel saatle 15:00’da (TSİ 20:00) yapılması bekleniyor.

Doğu Guta’daki Sivil Savunma ekipleri, 22 Mart’tan bu yana zorunlu tahliyelerin yapıldığı, Esad rejiminin kuşatması altındaki bölgeye düzenlenen kimyasal silah saldırısında 80’e yakın sivilin hayatını kaybettiğini ve 1000’den fazla sivilin gazdan etkilendiğini bildirmişti.

Toplantı için ilk çağrıyı yapan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Doğu Guta’yı kuşatma altında tutan ve bombardımanı sürdüren Suriye rejimini kınadığını ve endişe duyduğunu dile getirdi. Fransız Bakan Le Drain açıklamasında, Doğu Guta’daki durumun görüşülmesi için BMGK’yı acil toplantıya çağırdıklarını duyurmuştu.

BM Genel Sekreteri Guterres’ten “derin endişe” açıklaması

BM Genel Sekreteri Antonoio Guterres  yaptığı yazılı açıklamada, sakin bir dönemden sonra son 36 saat içinde Duma’da meydana gelen yoğun şiddetten “derin endişe” duyduğunu dile getirdi.

Guterres, bölgeden alınan haberlere göre hava saldırıları ve bombalamanın, sivillerin katledilmesine, altyapının tahrip edilmesine ve çeşitli sağlık tesislerinin zarar görmesine yol açtığını belirtti.

Şam’daki bombalamanın da sivil kayıplarına neden olduğunu belirten Guterres, taraflardan çatışmalara son vermeleri ve sukünetin sağlanması çağrısı yaparken, yürürlülükte olan BMGK’nın 2401 sayılı ateşkes kararına bağlı kalmalarını istedi.

“BM iddiaları doğrulayacak durumda değil”

Açıklamasında, “özellikle Duma’da sivillere kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddialardan endişe” duyduğunu ifade eden Genel Sekreter, “Birleşmiş Milletler, bu iddialarla ilgili haberleri doğrulayacak bir konumda olmamakla birlikte, kimyasal silahların herhangi bir şekilde kullanıldığının doğrulanması durumunda, kapsamlı bir soruşturma gerektiği”ni ifade etti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley’in açıklaması

ABD yönetiminin Suriye’deki kimyasal saldırıyla ilgili rejime “askeri müdehale” mesajı içeren  açıklamalarının ardından, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de yazılı bir açıklama yaptı.

Büyükelçi Haley açıklamasında şunları kaydetti:

“Maalesef, masum Suriyeli sivillere zarar vermek ve onları öldürmek için kimyasal silahlar kullanılıyor. Güvenlik Konseyi bir araya gelmeli ve ilk yardım ekipleri için derhal erişim talep etmeli, neler olduğuyla ilgili bağımsız bir soruşturmayı desteklemeli ve bu acımasız eylemden sorumlu olanları sorumlu tutmalıdır”

Ülkesinin Suriye’de kimyasal silah kullanımı konusunda yeni bir bağımsız ve tarafsız bir mekanizmayı desteklediğini belirten Haley, ABD’nin, tıbbi yardım için ilk yardım ekiplerine gecikme olmaksızın izin verilmesi çağrısında bulunduğunu kaydetti.

ABD’den Suriye’ye saldırı dahil “herşey masada” mesajı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>