BM Güvenlik Konseyi ve Beyaz Saray yine İsrail’e kalkan oldu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Gazze’deki İsrail’in şiddeti devam ederken, Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası güvenlikten sorumlu  organı BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) saldırılara son verilmesi çağrısında bulunan ve soruşturma açılmasını isteyen kararı, 14 ülkenin desteğini almasına rağmen ABD engeline takıldı.

https://www.periscope.tv/w/1MnxneareMeJO

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve ABD’yi BM’de temsil eden Büyükelçi Nikki Haley’in İsrail’in Gazze’deki katliamına dolaylı destek veren tutumları paralel şekilde devam ediyor.

Büyükelçi Haley’in liderliğindeki ABD Misyonu, BMGK’nin görevi olduğu halde, Filistin’e çağrı niteliğinde bir kararın alınmasına ve katliamla ilgili bağımsız ve şeffaf bir soruşturmaya talebi öngören kararın çıkmasına engel oldu.

15 ülkeden oluşan BMGK’nın geçici üyesi Kuveyt’in hazırladığı Gazze’deki olaylar için “bağımsız soruşturma talebinde bulunan, barışçıl protesto hakkının teyit eden ve tüm taraflara gerginliğin düşürülmesi çağrısı yapan” taslağa karşı, 14 ülkenin desteğini almasına rağmen, ABD’nin bloğu yüzünden oylamaya sunulamadı. BMGK’nın Gazze’deki saldırılara ilişkin basın açıklaması da ABD engeli yüzünden yapılamadı.

Daimi Temsilcisi Riyad Mansur gazetecilere yaptığı açıklamada İsrail’in uluslararası hukuku tanımadığını ifade etti.

Konuşmasında, ”Geçen hafta sorumluluklarını yerine getirmesi umuduyla konseye geldik ama hiçbir şey yapılmadı” diyen Mansur, ABD’yi kastederek, “çünkü bir taraf Güvenlik Konseyi’nin devreye girmesini istemedi.” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Mansur şunları söyledi:

“Bu hafta da yine aynı şekilde davrandılar, yine geleceğiz, çünkü konsey uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu ve bu sorumluluğu üstlenmesi gerek.”

Mansur, işgal altındaki Filistin topraklarında şu an yaşananların özellikle de Gazze Şeridi’ndeki olayların, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini kaydetti.

Gazze sınırında bir hafta önce başlayan Büyük Dönüş yürüyüşünde İsrail askerlerinin göstericilere saldırması ile bölgedeki tansiyon yükseliyor. Gösterilerde bugün 150 Filistinli yaralanırken 2 Filistinli’nin ise şehit olduğu bildirildi. Bölgede bir haftadaki şehit sayısı 23’e ulaştı.

Filistinlilerin geçtiğimiz hafta cuma günü Gazze sınırında başlattığı Büyük Dönüş gösterilerinde İsrail askerlerinin keskin nişancılarla göstericilere saldırmasıyla gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Gazze’de İsrail askerlerinin düzenlediği saldırıda 15 kişinin yaşamını yitirdiğine ilişkin ilk haberlerin gelmesinden hemen sonra geçici üye Kuveyt’in çağrısıyla toplanan BMGK, toplantıya üst düzey katılım göstermeyen ABD ve İngiltere, geçen hafta da İsrail’i kınayan veya barış çağrısında bulunan bir kararın alınmasına engel olmuştu.

Beyaz Saray protesocuları kınadı

Beyaz Saray da Ortadoğu Özel Temcilcisi Büyükelçi Greenblatt aracılığıyla göstericileri kınayarak İsrail’in katliamını meşrulaştırdı.

Büyükelçi Greenblatt’in  çocukların çitlerden uzak durmalarını içeren bir çağrı yaparken, protestocuları kınadığı dikkat çekti.  Greenblatt bu konudaki açıklamasında “Şiddet çağrısı yapan ya da yaralanabilecekleri veya öldürülebileceklerini bile bile çocuklar dahil eylemcileri çite gönderen liderler ve protestocuları” kınadığını belirtti.

Bu arada, BM İnsan Hakları Komiserliği, İsrail güçlerinin geçen hafta protestoculara karşı “aşırı güç” kullandığına yönelik işaretler bulunduğunu belirtti.

BM Sözcüsünden İsrail’e aşırı güç kullanımından kaçınma çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, bugünkü günlük basın toplantısında İsrail’e aşırı güç kullanımından kaçınması çağrısı yaptı.

Sözcü Dujarric, Gazze’deki olayları endişeyle takip ettiklerini ifade ederek, barışçıl gösterilere izin verilmesini ve İsrail’e aşırı güç kullanımından kaçınması ve çocukları kasıtlı şekilde hedef alınmaması çağrısında bulundu.

Dujarric, tüm taraflara itidal göstermesi ve çatışmalardan kaçınması çağrısını yinelerken, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov’un sahada olduğu ve taraflarla görüştüğü bilgisini verdi.

https://www.periscope.tv/w/1yoJMkBDnDRKQ

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>