Published On: Wed, Apr 4th, 2018

Savcı, Hakan Atilla için 15 yıl hapis istedi

NEW YORK – İran’a yönelik ABD ambargosunu delmekle suçlanan ve New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla için savcı 15 yıl 8 ay hapis ve 500 bin dolar para cezası istedi.

Atilla’nın avukatlarının 11 Nisan günü Manhattan’daki New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi’nde yapılacak ceza oturumu öncesinde mahkemeye verdikleri dilekçede hakimin en fazla 5 yıl ceza vermesini talep eden dilekçenin ardından, savcılar da kendi taleplerini mahkemeye sundular.

Savcılık dilekçede Atilla için öngörülen cezanın toplamda 105 yıl olduğunu, ancak kendilerinin en az 188 ay ceza istediklerini belirttiler. Dilekçede ayrıca Atilla için ayrıca 50 bin ile 500 bin dolar arasında para cezası talebi de yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde Atilla’nın avukatları, hakim Berman’a  64 sayfalık dilekçe sunarak müvekkillerinin az ceza alması için ‘merhamet’ istemişti. Avukatlar, Atilla’ya  46 ila 57 ay (4-5 yıl) hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Atilla, daha önce Türkiye’de düzenlenen ve Türkiye’deki hukuk sisteminin eleştirildiği bir panele katılarak konuşmacı olan Hakim Berman’ın baktığı, Sarraf ile birlikte, FETÖcü sanık ve belgelerin yer aldığı tartışmalı bir davada yargılanmıştı. Davadaki gelişmeleri idrak edecek derecede hukuk ve hayat bilgisi olmayan dava jürisi, ABD’nin “İran’a yönelik yaptırımlarını delmek”, “ABD’yi aldatma suçuna iştirak”, “ABD bankalarını dolandırmak”, “ABD bankalarını dolandırmaya iştirak”, “Kara para aklama suçuna iştirak” maddelerinden Atilla’nın “suçlu” olduğu kararına varmıştı.

Davanın ilk sanığı Rıza Sarraf da itirafçı olarak ve Atilla’nın aleyhinde ifade vererek cezasında indirim hakkı kazanırken, kısa süre içinde özgürlüğüne kavuşması beklenmiyor.

Ceza oturumu 11 Ninsan’da

Hakim Berman’ın baktığı davada, Berman kararının 11 Nisan’daki ceza oturumunda belli olması bekleniyor.

New York hapisanesinde, Sarraf’tan rüşvet almakla suçlanan gardiyan tutuklandı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>