Published On: Wed, Apr 4th, 2018

BM Medeniyetler İttifakı “Şiddet İçeren Aşırılığın Önlenmesi ve Barışın Sürdürülmesi” için toplandı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu ülkeleri “Şiddet İçeren Aşırılığın Önlenmesi ve Barışın Sürdürülmesi” konusunda BM’de toplandı.

BM Medeniyetler İttifakı Dostları Grubu ülkeleri, BM Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Nasır Abdülaziz El-Naser’ın başkanlığında BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) salonunda büyükelçiler düzeyinde bir araya geldi.

“Şiddetli Aşırılıkların  Önlenmesi ve Barışın Sürdürülmesi” konulu toplantıya başkanlık yapan Katarlı diplomat eski BM Genel Kurulu Başkanı UNAOC Yüksek Temsilcisi El-Naser konuşmasında, “Uzun uzayan çatışmalar, terörizm ve şiddet içeren aşırılıklar arasındaki geçici bağ uluslararası toplum için süregelen bir mücadele.” olduğunu dile getirdi.

Yüksek Temsilci El-Naser, “bir alternatif mesaj kampanyasının temel bileşenleri olarak hoşgörü, çoğulculuk ve anlayış değerlerinin geliştirilmesi için halkın çalışmalarını desteklemeye devam” edecekleriki kaydetti.

Toplantıya katılan Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da konuşmasında, UNAOC’un faaliyetleri açısından önemli bir ilerleme başarısı gösterdiğini belirtti. Toplantıya Büyükelçi Sinirlioğlu ile birlikte Türkiye’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Güven Begeç de katıldı.

Büyükelçi Sinirlioğlu UNAOC’un kapsayıcı toplumların desteklenmesi ve şiddet içeren aşırılığın nedenleri ile mücadele  için çok şey sunduğunu kaydetti.

Sinirlioğlu konuşmasında şunları söyledi:

“UNAOC, programları, diyaloğu ve toplumlar arasındaki anlayışı desteklemektedir. Bu nedenle, artan yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık eğilimlerine karşı desteğimize devam edeceğiz”

İspanya’nın BM Daimi Temsilcisi Jorge Moragas da toplantıdaki konuşmasında, “Terörizm çok fazla can, mal ve altyapıyı imha etti. Hepimizi etkiliyor” ifadesini dile getirdi.

Toplantıda ittifaka üye ülkenin büyükelçileri ile birlikte, Medeniyetler İttifakı’nın Özel Kalem Müdürü Nihal Saad da br konuşma da bir konuşma yaptı.

BM Medeniyetler İttifakı, İspanya Başkanı José Luis Rodrígues Zapatero ve dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından BM çatısı altında 2005’te hayata geçirilmişti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>