Published On: Wed, Apr 4th, 2018

ABD’li askeri yetkililer Trump’ı Suriye’de kalmaya ikna etti

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’li askeri yetkililerin ABD Başkanı Donald Trump’ı, “DEAŞ’ın tamamen ortadan kaldırılmasına kadar”ABD ordusunun Suriye’de kalması yönünde ikna ettiği bildirildi.

Beyaz Saray, Suriye’den çekilip çekilmeyeceği konusundaki kararını yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu.

Kararın açıklamasından önce Beyaz Saray’daki gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Beyaz Saray Ulusal İstihbarat Başkanı Dan Coats, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki ABD varlığıyla ilgili kararını verdiğini bildirdi.

Coats buradaki açıklamasında kararın ne olduğunu bildirmezken, askeri yetkililerin Trump’ı Suriye’de kısa bir süreliğine daha kalınması konusunda ikna ettikleri, Trump’ın uzun süreli bir yükümlülüğü kabul etmediği belirtildi.

Beyaz Saray’ın terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’de tamamen temizlenmesi konusunu ‘garantiye almak’ gerekçesiyle Suriye’de bir süre daha kalmaktan yana olduğu kaydedildi.

Beyaz Saray konuya ilişkin resmi açıklamasında şunları kaydetti:

“Ordunun DEAŞ’ı yok etme görevinde hızlıca sona geliniyor. ABD ve ortakları Suriye’de henüz yok edilemeyen DEAŞ varlığını ortadan kaldırmaya kararlıdır. Gelecek planlarımız için ortaklarımızla görüş alışverişinde bulunmaya devam edeceğiz. Bölgedeki ve bölge harici ülkelerden, artı Birleşmiş Milletlerden beklentimiz, barış için ve DEAŞ’ın yeniden ortaya çıkmamasını sağlamak için çalışmak.”

Üst düzey yetkililer Beyaz Saray’da ABD’nin geri çekilmesi konusundaki şartları ele alan bir toplantı gerçekleştirmişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) komutanı Joseph Votel başta olmak üzere toplantıya katılan askeri yetkililer ABD’nin Suriye’de kalmasını istiyorlardı.

Trump dün yaptığı açıklamada, Suriye’den çekilmeyi düşündüğünü bildirmişti. Trump açıklamasında “Suriye’den çıkma planı üzerinde çalışıyoruz. Suudi Arabistan bizim Suriye’de kalmamızı istiyorsa parasını ödemesi gerekecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>