Published On: Wed, Apr 4th, 2018

ABD’den Han Şeyhun’un yıl dönümünde Esad rejimi ve Rusya’ya “kimyasal saldırı” eleştirisi

– ABD’den Han Şeyhun’un yıl dönümünde ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Esad rejimi ve Rusya’ya “kimyasal saldırı” eleştirisinde bulundu

Rus Büyükelçi Nebenzya, İngiltere’nin Salisbury kentindeki eski Rus ajanı ile kızının zehirlenmesi olayındaki suçlamalar için BMGK toplantısı talep ettiklerini bildirdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da askerin yönlendirmesiyle istemeye istemeye ABD’nin Suriye’de kalması yönünde  karar alırken,  ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley de BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Suriye’deki kimyasal silah saldırılarında sorumlulardan hesap sorulmadığını belirterek, Suriye’deki Esad rejimine ve Rusya’ya yüklendi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Trump’ın Suriye yönetiminin hedeflerini Tomahawk füzesiyle vurmasına neden olan Suriye’nin Han Şeyhun kasabasında çoğu çocuk ve kadın 80 kişinin sarin gazı kullanılarak yaşamını yitirdiği saldırının yıl dönümünde BMGK toplantısında bir konuşma yaptı.

Büyükelçi Haley, konuşmasında, Suriye’deki kimyasal silah saldırılarına gerekli tepkinin verilmediğine değinirken, Salisbury’daki zehirleme olayından Rusya’yı dünyayı soğuk savaş dönemine götürmekle suçladı.

Konuşmasında, “Sadece bir kaç yıl önce, tek bir kimyasal silah saldırısı bizi şok ve öfkeyle birleştirmesi üzücü bir gerçekti” diyen Haley, “Hemen harekete geçmiş olmamız bizim için yeterli olurdu. Şimdi, neredeyse hemen her hafta kimyasal silah  kullanılan bir rejim var.” ifadelerini kullandı.

Soğuk savaş uyarısı

Konuşmasında, Rusya yönetimi de suçlayan Haley, “Salisbury ve Kuala Lumpur’daki sinir gazı kullanımı bu noktayı kanıtlıyor ve tehlikeli bir eğilimi ortaya koyuyor. Hızla geride bıraktığımızı düşündüğümüz bir dünyaya doğru kayıyoruz” dedi.

Haley  şunları kaydetti:

“Kimse kimyasal silahların kullanıldığı bir dünyada yaşamak istemez. Kimse renksiz, kötü bir gazın ciğerlerimize sızıp bizi soluksuz bırakacağı korkusuyla yaşamak istemez. Eğer şimdi harekete geçmezsek, bu gidişatı durdurmaz ve değiştirmezsek, hızla böyle bir dünyaya doğru sürükleneceğiz.”

Konuşmasında  “Bu kimyasal silahlardan kurtulmak ve onları kullanan herhangi birinden hesap sorma için çalışmalarımızı durdurmamalıyız.” çağrısında bulunan Haley, “Bunu daha önce yaptık. Kimyasal silahsız bir dünyaya kararlıyız. Onları yasaklayan anlaşmaları imzaladık. Stokları yok ettik. Bunları kimin kullandığını bilmek için bağımsız ve tarafsız soruşturmalar başlattık.” ifadelerini kullandı.

Çoğu çocuk ve kadın, 80 kişi hayatını kaybetmişti

Suriye’nin İdlib bölgesindeki Han Şeyhun kasabasında Nisan 2017’de kimyasal saldırı düzenlemiş, saldırıda çoğu çocuk ve kadın 80 kişi yaşamını yitirmişti.

Kimyasal saldırının ardından 56 kişi Türkiye’ye getirilirken, 38 kişi tedavi altına alınırken, saldırıdan Esad rejimi sorumlu tutulmuştu.

Trump Tomahawk’lar vurdu

Kimyasal saldırı sonrası ABD Başkanı Trump’ın emriyle, kimyasal silah saldırısının gerçekleştirildiği Humus kenti yakınındaki Şayrat hava üssüne 59 Tomahawk füzesiyle saldırı düzenlemişti.

Rusya Büyükelçi Nebenzya BMGK toplantısı talep etti

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya da konuşmasında, Suriye’de rejimin kimyasal silah kullandığını reddetti ve BMGK’nin “hayali değil gerçek tehlike” karşısında birleşmesi çağrılarını desteklediklerini söyledi. Büyükelçi Nebenzya toplantıda ayrıca, ülkesine yönelik İngiltere’nin Salisbury kentindeki zehirleme olayıyla ilgili iddiaların soruşturulması için BMGK toplantısı talep ettiklerini açıkladı.

Nebenzya, İngiltere Başbakanı Theresa May’in 13 Mart’ta BMGK’ya Salisbury kentindeki zehirlenme olayına ilişkin bir mektup gönderdiğini ve bu konuda ülkesine yönelik suçlamaları görüşmek üzere yarın yerel saatle 15.00’da (TSİ 22.00) bir toplantı yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>