Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 1. Ünitesi’nin inşaat lisansı tamam

ANKARA-  Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca (TAEK) Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci ünitesi inşası için “İnşaat Lisansı”nın verdiği bildirildi.

Dünyanın en gelişmişler ülkeleri Japonya, Fransa, ABD, Kanada başta olmak üzere bir çok ülkenin enerjisinin bir bölümünü sağladığı nükleer enerjiye Türkiye’nin de sahip olması yönündeki çalışmalar devam ediyor.

TAEK, Türkiye’nin yapcağı ilk nükleer enerji santrali NGS’nin birinci ünitesinin inşaat lisansının alındığını açıkladı.

TAEK’in konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Proje için önemli aşamalardan biri olan ve yaklaşık üç yıl önce başlayan İnşaat Lisansı sürecinin tamamlanması neticesinde, nükleer tesislere lisans verilmesine ilişkin mevzuata göre belirlenen genel ve özel koşullar yerine getirilerek Akkuyu Nükleer Santrali’nin 1. Ünitesi inşası için TAEK tarafından İnşaat Lisansı verilmesine karar verilmiştir.”

Akkuyu NGS için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Üretim Lisansı verilmesinin ardından santralin birinci ünitesi için geçen yıl TAEK “Sınırlı Çalışma İzni” vermişti. Alınan izinlerin ardından reaktör binasının temel altı beton çalışması başlamıştı.

Akkuyu NGS’de toplam 4 bin 800 megavat gücünde 4 ünite nükleer reaktör inşa edilecek. Akkuyu NGS bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak ve toplamda 4 bin 800 megavat megavatlık kurulu güce sahip olacak. Ülkede kaynak çeşitliliği sağlayarak enerji arz güvenliğine katkısını koyacak olan Akkuyu NGS, işletmeye alındığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak.

Akkuyu NGS’de, inşaatın en yoğun olduğu dönemde yaklaşık 10 bin kişi, 60 yıllık işletme döneminde ise 3 bin 500 kişi çalışacak.

Halen, dünya genelinde 31 ülkede 450 nükleer santral işletme halindeyken, 55 nükleer santral inşa halinde bulunuyor. Akkuyu NGS ile inşa halindeki santral sayısı 56 olacak.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.