Picasso’nun ‘Denizci’ otoportersi 70 milyon dolara açık artırmaya kondu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun  “Le Marin” (Denizci) adlı yağlı boya otoportre (self-potrait), 70 milyon dolar bedelle açık artırmaya sunuldu.

Picasso’nun savaş döneminde yaptığı mavi ve beyaz çizgili denizci gömleği giymiş 1943 tarihli hüzünlü otoportresi Christie’s Müzayede Evi’nin New York’ta 15 Mayıs’taki İzlenimci ve Modern Sanat Akşam Satışında yer alacak.

Eser daha önce Victor ve Sally Ganz koleksiyonunda yer alan eseri, Victor Ganz’ın 1952’de yayıncı Harry Abrams’tan 11 bin dolara satın aldığı belirtildi.

Christie’s Müzayede Evi’nin İzlenimci ve Modern Sanat Bölümü Başkan Yardımcısı Conor Jordan resimle ilgili yaptığı açıklamada, “Resmin etrafında karanlık bir his var. Gergin, endişeli ve birazda kasvetli. Bu geleneksel bir melankoli sembolü” ifadelerini kullandı.

Hong Kong’da düzenlenen müzayedede 3 Nisan’a kadar sergilenecek tablo daha sonra New York’ta getirilecek.

2015’te New York Christie’s Müzayede Evi’nde açık artırmayla satılan Picasso’un “Les Femmes d’Alger” (Cezayirli Kadınlar) adlı eseri ise 179 milyon dolara alıcı bularak o tarihe kadar satılan dünyanın en pahalı sanat eseri unvanını almıştı.

Dünyanın en pahalı sanat eseri, New York’ta Christie’s müzayede evinin Kasım 2017’de yaptığı açık artırmada 450,3 milyon dolara alıcı bulan Leonardo da Vinci’nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı tablosu olmuştu.

Savaşın patlak vermesinde İspanyol sanatçı, Meksika ve ABD’ye gitme tekliflerine rağmen Fransa’da kalmayı tercih eden Picasso, savaş karşıtı “Guernica” nın ressamı olarak anti-faşist bir sanatçı olarak biliniyor. “Le Marin” i resmini yapmaya başlamadan önce, Nazileri’nin toplama kampına götürmekle tehdit ettiği Picasso’nun arkadaşlarının sayesinde kurtulduğu belirtiliyor.

Denizci 31 Mart – 3 Nisan arasında Hong Kong’daki kamu sergisinde olacak. Empresyonist ve Modern Akşam Satışı, 15 Mayıs’ta New York’ta.

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.