Published On: Fri, Mar 30th, 2018

BMGK’daki Gazze toplantısı sonuçsuz, Guterres “bağımsız ve şeffaf” soruşturma istedi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) –  Gazze’de 16 Filistinin yaşamını yitirmesine neden olan İsrail saldırısını görüşmek üzere acil toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, ABD’nin bloğu yüzünden, kanlı saldırıyla ilgili herhangi bir sonuca varamazken, BM Genel Sekreteri Antonion Guterres, uluslararası “bağımsız ve şeffaf bir soruşturma komisyonu” kurulması çağrısında bulundu.

BMGK üyeleri, akşam saatlerinde yaptığı açık toplantıda, Gazze’de İsrail askerlerinin Toprak Günü etkinliklerine katılanlara açtığı ateş sonucunda 16 Filistinlinin hayatını kaybettiği kanlı saldırıyı görüştü.

Kuveyt’in acil toplantı çağrısını işleme koyan mart ayı Dönem Başkanı ve Hollanda’nın BM Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom’ın yönettiği toplantıda  konsey üyeleri herhangi bir sonuca ulaşılamadı.

Soruşturma çağrısı yapan bildiriye ABD itirazı

Toplantıdan bir kınama kararı çıkmadığı gibi, olayın soruşturulması çağrısı yapan bir metin kabul edilemedi. Toplantının da çağrısını yapan geçici üye Kuveyt’in hazırladığı BMGK taslak bildiri metinini ABD’nin engellediği öğrenildi. Bildiride, 16 Filistinlinin yaşamını yitirdiği olayın soruşturulması çağrısını içeriyordu.

İsrail’e uluslararası sorumluluklarını yerine getirme çağrısı

Toplantıda söz alan bir ülke temsilcisi, İsrail’e uluslararası insan hakları ve insani hukuk çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulundular.

Toplantıda söz alan Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin isimlerini okudu.

Uluslararası topluma, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı eylemlerini kınaması çağrısı yapan Mansur, Konsey’in uluslararası barış ve güvenliğin korunması sorumluluğunu yerine getirmesini, İsrail’e işgaline son vermesi çağrısı yapmasını ve işlediği bütün suçlardan sorumlu tutması gerektiğini kaydetti.

Üye devletleri bölgedeki gelişmelerle ilgili bilgilendiren BM Siyasi İşler Dairesi Başkan Yardımcısı Taye-Brook Zerihoun de konuşmasında, Gazze’deki durumun “önümüzdeki günlerde kötüleşebileceğini” ve sivillerin, özellikle de çocukların hedef alınmaması gerektiğini bildirdi.

Zerihoun konuşmasında şunları kaydetti:

“İsrail uluslararası insan hakları ve insani hukuk çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmeli. Ölümle sonuçlanan güç kullanımına sadece son çare olarak başvurulmalı.”

Kuveyt’in BM Daimi Temsilcisi Mansur el-Uteybi de toplantıdaki konuşmasında, İsrail’in işgal altındaki Filistin’de yasa dışı bir şekilde topraklarını genişleterek uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in yerine toplantıya katılan Walter Miller ise  Gazze’de insanların hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını belirtirken, gerginiliğin azalması ve yeni çatışmaların yaşanmaması için taraflara önlem almaları çağrısında bulundu.

Rusya, Mısır ile birlikte diplomatik arabulucu olmak istedi

Gazze’de yaşanan trajik olaylardan derin endişe duyduklarını aktaran Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov ise İsrail ve Filistin’den masum sivillerin ölümüyle sonuçlanacak ter türlü eylemden kaçınmalarını istedi.

Konuşmasında, “Gerginliği azaltmak için diplomatik ara buluculuk çabalarını hızlandırmaya gerçekten ihtiyaç var.” ifadesini kullanan Safronkov, Mısır başta olmak üzere bölgesel ortaklarla çalışma niyetinde olduklarını söyledi.

Yahudilerin Hamursuz bayramını gerekçe gösterdiler

Yahudilerin Hamursuz bayramının (Passover) ilk gecesine denk geldiği için toplantının zamanlamasını gerekçe gösteren İngiltere ve ABD, toplantıya büyükelçi veya elçi düzeyinde katılımı reddetti. İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon da toplantıya katılmazken gelişmelerle ilgili Filistinlileri suçlayan bir mesaj yayınladı.

Danon mesajında “Dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler ‘Hamursuz bayramı’nı kutlamak için ‘Seder masası’nda aileleriyle bir araya geldiklerinde, Filistinlilerin aldatıcı” davrandıklarını ileri sürdü.

Genel Sekreter Guterres bağımsız soruşturma istedi

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğüne göre BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze’deki ölüm ve yaralanmalara ilişkin bağımsız ve şeffaf bir soruşturma çağrısında bulundu.

Sözcülük, konuya ilişkin açıklamasında “Guterres, daha fazla can kaybına yol açabilecek herhangi bir eylemden ve özellikle de sivillere zarar verebilecek her türlü eylemden kaçınılması için çağrıda bulunuyor.” ifadesine yer verdi.

BMGK, İsrail’in Gazze’deki kanlı müdahalesi nedeniyle acil toplanıyor

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>