Published On: Sat, Mar 24th, 2018

ABD’de yüzbinler silah şiddeti ve bireysel silahlanmaya karşı yürüdü

NEW YORK/WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD ve dünyanın bir çok kentinde, bireysel silahlanmaya ve silah şiddetine karşı milyona yakın kişinin katıldığı “Yaşamlarımız için Yürüyüş” adlı protesto gösterileri düzenlendi.

ABD’de, başta okullarda olmak üzere, ateşli silahlarla düzenlenen katliamların artması, bireysel silahlanma ve silahların kontrolü konusunu yeniden tartışmaya açarken, silah şiddetine karşı öğrencilerin öncülük ettiği “Parkland İnisiyatifi” yeni bir haraket olarak ülke genelinde protesto gösterilerine neden oluyor.

14 Şubat’ta Florida’nın Parkland kentindeki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde 17 kişinin öldürülmesinin ardından başlayan protestolar,  14 Mart’a katliamın 1. ayında, ülke genelinde 17 dakikalık okul boykotu şeklinde gerçekleşirken, bugün de ülke genelinde düzenlenen miting ve yürüyüşlerle devam etti.

Başkent Washington’daki tarihi gösteri başta olmak üzere, ABD’nin önde gelen kentlerindeki Amerikalılar, silah şiddetinin önlenebilmesi için “Yaşamlarımız için Yürüyüş” adlı eylemle Beyaz Saray ve Kongre’ye sesini duyurmaya çalıştı.

New York, Atlanta, Boston, Chicago, Los Angeles, Miami, Minneapolis, Austin, Houston, Raleigh ve Baltimore’da da halk aynı amaçla sloganlar eşliğinde yürüdü.

Kongre binası ve Beyaz Saray’ın bir kaç sokak yakındaki Washington’daki miting ve yürüyüşe, 500 bine yakın kişi katılırken, katılımcılar arasında yer alan Broadway şovu “Hamilton”ın yıldızı Lin-Manuel Miranda, pop şarkıcısı Ariana Grande ve Miley Cyrus performanslarıyla eyleme destek verdiler.

John Lennon’un arkadaşı, Paul MacCartney yürüdü

170 bin civarında kişinin katıldığı New York’taki eylem, Central Park’ın batısında, The Beatles’ın üyelerinden esfanevi şarkıcı John Lennon’un silah şiddeti sonucu hayatını kaybettiği  yerin yakınındaki 72’nci sokaktan başlayıp, 45’nci sokağa kadar devam etti. Yürüyüşte, silah şiddetine ve silahlanmaya karşı sloganlar atılırken, “Bir daha asla” ve “Yeter artık” sloganları öne çıktı.

New York’taki yürüşe katılan ünlüler isimler arasında John Lennon’un arkadaşı, Paul MacCartney de yer aldı. Eyleme eşi Nancy Shevell ile birlikte gelen McCartney, üzerinde “Silah Şiddetine Son Verebiliriz” yazan bir tişört giydi.

Protesto eylemlerininde hedefinde, bireysel silah kontrolünü karşı çıkan silah lobisinin en güçlü kuruluşlarından Ulusal Tüfek Derneği (NRA) ve NRA’nin etkisi altında olduğu belirtilen ABD Başkanı Donald Trump ve Kongre üyeleri yer aldı.

“Yaşamlarımız için Yürüyüş” protestoları, ABD dışında da 37 ülkede, 850 merkezde de gerçekleştirilerek büyük bir uluslararası dayanışma örneği sergilenmiş oldu.

Yürüyüşlerin gerçekleştirildiği kentler arasında, Amsterdam, Londra, Sidney, Tokyo, Berlin ve Mumbai gibi büyük şehirler de bulunuyor.

Sokaklar Trump’la daha da haraketlendi 

ABD’de eski Başkan Barack Obama döneminde, New Yorklu liberal solcu gruplar, Wall Street İşgal Hareketi adı altında Zuccotti Park’ta ve New York genelinde eylemler gerçekleştirmişti.

Daha sonra polis şiddeti yüzünden hayatını kaybeden siyahilerin artmasıyla “Siyahlarin Hayatları Önemlidir” (Black Lives Matter) harekti doğdu ve ülke genelinde polis şiddetine karşı protesto gösterileri düzenlendi.

İklim Yüryüşü’yle yüzbinler New York ve Washington sokaklarını doldururken, ABD Başkanı Trump’ın seçilmesiyle, Trump’a karşı, Kadın Yürüyüşü ve göçmenlere destek yürüyüşleri gerçekleştirildi.

Genç öğrencilerin demokratik ve barışçıl isyanı

Florida’daki okulda gerçekleştirilen saldırıdan sonra, silah şiddetine ve bireysel silahlanmaya karşı, büyük bir çoğunluğunu genç öğrencilerin oluşturduğu isyan niteliğinde yeni bir şiddet karşıtı haraket daha doğmuş oldu. Ancak şiddet karşıtı protesto gösterileri, yasa dışı eylemlere, şiddete ve hak ihlallerine dönüşmeden barışçıl bir demokratik hak çerçevesinde gerçekleştirilirdi. Gençlerin haklı isyanı yıllarca hatırlanacak saygın bir eylemi olarak tarihe geçerken, sadece ABD Başkanı ve Kongre’ye değil tüm dünyaya sesini duyurmuş oldu.

Trump’la yükselen beyaz Amerikalı ulusalcılar

ABD’de sadece beyaz Amerikalıların üstünlüğünü savunan, aşırı sağcı, ırkçı milis grupların protesto gösterileri, şiddete gebe korku veren eylemler olarak dikkat çekse de, her zaman sınırlı katılımlı ve çok nadir düzenlenen eylemlerden.

Charlottewille’de, beyaz Amerikan ulusalcığını savunan, aşırı sağcı (alt-right), ırkçı milis grupların eylemleri kısa bir dönem güvenlik endişelerine yol açmıştı. Son dönemde ABD’deki Müslümanlar da Trump’ın seçim döneminde artmaya başlayan İslamofobinin de etkisiyle silahlı bu aşırı sağcı grupların hedefinde yer alıyor.

ABD’de silah şiddetine karşı ülke genelindeki okul boykotu

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>