İsrail, askeri mahkemede yargıladığı Ahed’e 8 ay hapis cezası verdi

ANKARA – Batı Şeria’daki Kudüs protestolarında evinin girişine gelen İsrail askerlerine direnişinin ardından Aralık 2017’de gözaltına alınıp, askeri mahkemede yargılanan 16 yaşındaki Filistinli kız Ahed Tamimi, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İsrail’deki askeri mahkeme, 19 Aralık 2017’de tarihinde evine yapılan baskından bu yana cezaevinde tutulan 16 yaşındaki  Tamimi’yle ilgili kararını açıkladı.

Mahkeme, “Bir İsrail askerinin videoya kaydedilmesi ve saldırı dahil dört suç”tan yargılanan Tamimi’yi 8 ay hapis cezası kararına vardı. Tamimi’nin ilk yargılaması 13 Şubat 2018’te yapılmıştı.

BM İnsan Hakları Konseyi ve bir çok uluslararası kuruluşu, Ramallah’ta ailesiyle yaşadığı eve sabaha karşı baskın düzenlenerek gözaltına alınan 16 yaşındaki Tamimi’nin serbest bırakılmasını istemişti.

“Filistin’in cesur kızı” Ahed kimdir?

İsrail askerlerine karşı duruşuyla efsaneleşen Ahed Tamimi 2001 yılında dünyaya geldi. Babası Bassem al-Tamimi annesi Nariman al-Tamimi’dir. Tamimi “Filistin’in cesur kızı” ya da “Filistin’in kahramanı” olarak tanındı ve Filistin direnişinin yeni sembolü olarak gösterildi.

Küçük yaşından itibaren eylemlerde aktif rol almasıyla bilinen Tamimi, 2015’te Nabi Salih köyünde Yahudi yerleşimlerine karşı yapılan gösteride taş atarak İsrail işgalini protesto etti.

Protesto sırasında 12 yaşında olan kardeşi Muhammed Tamimi’yi kıskaca alan İsrail askerlerinin elinden kurtarmasıyla dikkat çekti.

Tamimi, İsrail askerlerine karşı cesur tavrı nedeniyle İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görüldü.

Aralık 2017’de  işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarındaki evine gelen askerlerce gözaltına alınan Tamimi’nin mahkeme celseleri defalarca ileri tarihe atıldı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.