Published On: Tue, Mar 20th, 2018

Oval Ofis’te Suudi Arabistan Veliaht Prensi’ne “Trump usulü” ağırlama

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı Beyaz Saray’da ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, görüşmede Suudi Prense silah satmaya odaklandı.

ABD Suudi Arabistan arasında Mayıs 2017’de prensip anlaşmasına varılan silah satışı dahil toplam 400 milyar doları bulan yatırım işbirliğinin planının, yavaş yavaş hayata geçmesi konusundaki en önemli adım bugün Oval Ofis’te atıldı.

Suudi Arabistan’ı ABD ekonomisi için “büyük müşteri” ve “yatırımcı” olarak gören ABD Başkanı Trump, bu ülkenin 32 yaşındaki Velihat Prensi Selman’ı Oval Ofis’te ağırladı.

Başkan Trump Oval Ofis’teki ağırlamanın başında, Suudi Arabistan’ın 12.5 milyar dolarlık silah alımının onaylandığını ve milyarlarca dolarlık satışın da ardından geleceğini belirtti.

Konuşmasında, basın mensuplarına elindeki Suudi Arabistan’ın ABD’den aldığı ve alacağı silahları yansıtan şemalar gösteren Trump, iki ülke ilişkilerinin eski Başkan Barack Obama döneminde gergin olduğunu belirtirken, “Veliaht Prens’le kısa süre içinde iyi arkadaş” haline geldiklerini söyledi.

Obama dönemindeki İran Nükleer Anlaşması’na şiddetle karşı çıkan Trump ile Selman’ın görüşmesinde, Selman’ın Suudi Arabistan Savunma Bakanı olduğu dönemde İran destekli Husilere karşı Yemen’de başlatılan askeri harekat ile birlikte, İran’ın nükleer faaliyetlerinin de ele alındığı belirtildi.

Silah üretimlerinden dolayı ABD’de ilave 40 bin istihdam alanı açılacağını belirten Trump konuşmasında Suudi Arabistan’ın verdiği silah siparişlerini açıkladı.

Trump, Suudi Arabistan’ın 13 milyar dolar değerinde Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi siparişi dışında, 3,8 milyar dolar değerinde C-130 taktik nakliye uçağı, 1,2 milyar dolar değerinde tank ile birlikte, 1,4 milyar dolar değerinde P-8 Poseidon savaş uçağı için de çalışmalara başladıklarını ve en kısa süre içinde bu silahları teslim edeceklerini söyledi.

Trump, “Suudi Arabistan çok varlıklı bir ülkedir ve umarım, dünyanın en iyi askeri teçhizatının satın alınmasıyla, iş yapma biçiminde, zenginliklerinin birazını ABD’ye verecekler.”

Veliaht Prens Selman de İngilizce yaptığı açıklamasında, “ABD ve Suudi Arabistan’ın gelecekte birlikte birçok şeyin üstesinden gelebileceğini” belirtti.

Washington ziyaretinde, ABD’nin Hazine, Savunma, Enerji ve Ticaret Bakanları ile CIA Başkanı, Kongre’nin her iki kanadının liderleriyle görüşen Selman’ın Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğindeki akşam yemeğinde, Beyaz Saray Ortadoğu Özel Temsilcisi Büyükelçi Jared Greenblatt ve Beyaz Saray’daki çok gizli brifinglere erişimi engellenen Trump’ın damadı ve Ortadoğu barış planı hazırlayıcısı Jared Kushner’le de ayrı bir görüşme daha yapması bekleniyor.

Selman İngiltere’ye ay başında yaptığı ziyarette de 48 Typhoon savaş uçağı siparişi vermişti.

New York, Boston, Seattle, Los Angeles, San Francisco ve Houston’u da kapsayan Selman’ın ABD ziyaretinin 3 hafta sürmesi bekleniyor.

Trump’ın silah çelişkisi

Oval Ofis’teki konuşması sırasında, Putin’i telefonla arayarak kutladığını bildiren Trump’ın bu sırada silahsızlanma konusuna da değinmesi, Beyaz Saray’da yaptığı “silah satış şovu”yla bir çelişki teşkil etti.

Trump şunları kaydetti:

“Çok uzak olmayan bir gelecekte muhtemelen bir araya geleceğiz. Silahları ve giderek kontrolden çıkmaya başlayan silahlanma yarışını konuşabiliriz. Ancak kimsenin bizim şu anda sahip olduklarımıza kimsenin yaklaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Putin ile Ukrayna, Suriye ve Kuzey Kore’yi de ele alabiliriz.” ifadeleri dikkat çekti.

Danışmanların büyük harflerle, Putin’i arama yazısını dikkate almadı

Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik danışmanlarının büyük harflerle Putin’i kutlamaması yönünde tavsiye yazısına rağmen, Putin’i telefonla arayıp, seçim zaferini kutlaması ABD’de tartışma konusu olurken, Trump’ın sıradışı en son eylemi oldu.

Bu arada Trump’ın telefonu, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’e göre bir protokol gereği normal bir eylem olsa da, ABD’nin en güçlü müttefiği İngilere’nin başlattığı, Rusya’ya ya karşı kamplaşma ve Rusya’yı izole etme girişimine karşı bir eylem olarak da değerlendirilebilir.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>