Published On: Tue, Mar 20th, 2018

Amerikalı gençler arasındaki intihar oranlarında endişe verici artış

– ABD’de gençler arasındaki intihar oranlarında endişe verici bir artış yaşanıyor

– Beyaz Amerikalı gençlerin daha fazla intihar ettiği ABD’de siyahi Amerikalılardaki intihar artış hızı beyaz Amerikalılardan daha yüksek

– Orta yaşlı yerli Amerikalı kadınların inhtihar artış oranı %89 düzeyinde

– Yılda 142 bin kişi “uyuşturucu, alkol ve intihar” gibi “umutsuzlulukluklar” yüzünden hayatını kaybediyor

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 2006 ile 2016 arasında genç intihar oranında endişe verici bir artış olduğunu bildirdi.

ABD’de, CDC’nin 2006-2016 tarihleri arasındaki en son verilerine göre, 10 ila 17 yaşları arasındaki Beyaz Amerikalı gençlerde, intihar oranlarındaki artış hızı yüzde 70 olarak gerçekleşti.

Araştırmada, siyahi gençlerin beyaz Amerikalılara göre kendilerini öldürme oranları daha az çıkmasına rağmen, siyahi gençlerin intihar vakalarındaki artış hızı yüzde 77 ile Beyaz Amerikalı gençlerin üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Faktörler

Araştırmada, artışa neden olan bir çok faktör sıralanırken, bunlardan “sosyal medya, zorbalık ve psikotrop ilaçların kullanımı” intiharların artmasının gerekçeleri olarak ilk sıralarda yer aldı.

Araştırmaya göre “Madde bağımlılığı, yoksulluk ve politik retorik gibi anne-babalar” gibi “toplumsal stresler”in de intiharların diğer nedenleri arasında.

Orta yaşlı yerli Amerikalı kadınların inhtihar artış oranı %89 

ABD’de cinsiyetler arasındaki intihar artış oranlarıyla ilgili daha eski tarihli başka bir araştırmaya göre ise, intihar oranlarının en hızlı arttığı grup, yüzde 89’la orta yaşlı yerli Amerikalı (American Indian) kadınlar olduğu görüldü.

İkinci sırada yer alan orta yaşlı beyaz kadınların artış oranı ise yüzde 80 olarak gerçekleşti.

Bu arada, her 100 bin kişide 10 kişinin intihar ettiği ABD’deki sayı, 20 kişinin üzerindeki intihar vakalarıyla dünya ortalamasının üstünde yer alan Rusya, Çin ve Hindistan’ın çok gerisinde bulunuyor.

Yılda 142 bin kişi “umutsuzluk” kurbanı

“Amerika’nın Sağlığı ve Refahı Vakfı”nın yayınladığı bir araştırmaya göre ise, ABD’de “uyuşturucu, alkol ve intihar” gibi “umutsuzluluk” gerekçeli ölümler bir yılda yaklaşık 142 bin kişiye çıkarak bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. Bu nedenlere dayalı olarak hayatını kaybedenler arasında en yüksek artış hızı ise “siyahiler, Latin kökenleri, Yerli Amerikalılar ve Asyalılar” arasında yaşanıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>