Published On: Mon, Mar 19th, 2018

Uber’in sürücüsüz aracı yayayı öldürdü, firma testleri durdurdu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Arizona eyaletinde Uber’in sürücüsüz aracının bir yayaya çarpması sonucunda bir kadın hayatını kaybetti. Uber, kazadan sonra sürücüsüz araç testlerini durdurduğunu açıkladı.

Uber’in algılama sistemi ile donatılan Volvo XC90 spor aracı, 64 kilometre hızla seyir halindeyken gece 22:00 sıralarında 49 yaşındaki Elaine Herzberg’e çarparak yaşamına neden oldu.

Olaya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Tempe polisi, araçta Rafael Vasquez adlı bir sürücü olduğunu,Vasquez kazada yaralandığına ilişkin hiçbir belirtinin olmadığını ifade etti. Uber sözcüsü de açıklamasında araçta bir güvenlik sürücüsü olarak Vasquez’in bulunduğunu ancak aracın otonom modda gittiği sırada kazanın meydana geldiğini bildirdi.

Olayın ardından yerel yöneticilerle tam işbirliği içerisinde olduğunu belirten Uber, kazada yaşamını yitiren kadının ailesine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Bir çok firmanın sürücüz robotik aracını test ettiği Arizona’nın Tempe kentindeki kaza nedeniyle Uber, Tempe, Pittsburgh, San Francisco ve Toronto kentlerinde gerçekleştirdiği sürücüsüz araç testlerini durdurduğunu açıkladı.

Olay, Uber’in sürücüsüz araçla ölümle sonuçlanan ilk kazası olurken, Uber daha önce sürücüsüz araçla şubat ayında kaza yapmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>