BMGK’daki Suriye toplantısına Rusya engeli

– Suriye’deki insan hakları ihlallerinin görüşüleceği BMGK toplantısı, Rusya’nın itirazı üzerine gerçekleştirilemedi.

– Esed rejiminin Doğu Guta’daki kuşatmasının savaş suçuna dönüştüğü dile getirilen Aria formülü toplantısında Afrin de görüşüldü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey’nin (BMGK) veto yetkili üyesi Rusya, Suriye’deki insan hakları ihlallerinin görüşülmesini içeren toplantıya itiraz hakkını kullanarak engel oldu.

Fransa’nın talep ettiği BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in BMGK’yi ​Suriye’deki insan hakları ihlallerine ilişkin bilgilendirme toplantısı Rusya’nın itirazı üzerine gerçekleştirilemedi.

Toplantı öncesinde Rusya, BMGK’nin ”uluslararası barış ve güvenliğin görüşüldüğü” bir platform olduğunu ve insan hakları konularının ise Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’nde görüşülmesi gerektiğini ileri sürerek oylama yapılmasını istedi.

Oylamada, BMGK’ya insan hakları toplantı talebini getiren Fransa ile birlikte, Hollanda, İsveç, Peru, Polonya, ABD ve İngiltere toplantının yapılması konusunda “evet” oyu verirken, Rusya, Çin, Bolivya Kazakistan “hayır” oyu kullandı.

Geçici üyelerden Etiyopya, Ekvator Ginesi ve Fildişi Sahili’nin çekimser kaldığı oylamada,  9 evet oyuna ulaşılamadığı için Suriye’deki insan hakları ihlallerinin ele alınacağı toplantı yapılamadı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri El Hüseyin’in BMGK üyelerine Suriye’deki insan hakları ihlallerini içeren brifing vermeyi planladığı toplantıda El Hüseyin, Esed rejiminin katliam yaptığı Doğu Guta’daki insan hakları ihlalleriyle birlikte, Afrin’i de gündeme getireceğini açıklamıştı.

BMGK’da özel oturum talebinde bulunan Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre, resmi oturumun oylama sonucunda iptal edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın “ciddi ve büyüyen insan hakları ihlallerinden muzdarip olan Suriye’deki insan hakları hakkında herhangi bir diyalogu veya tartışmayı veya bilgi alışverişini” reddettiğini ileri sürdü.

Fransa, BMGK oturumunun yapılamaması nedeniyle Suriye’de insan hakları gayri resmi toplantı talebinde bulundu.

Arria formülü toplantısında Afrin de ele alındı

Suriye’deki insan hakları ihlallerini konu alan toplantının Rusya’nın itirazıyla gerçekleştirilemesinin ardından, tüm üyelerin katılma zorunda olmadığı gayrı resmi nitelikteki Arria Formülü toplantısı düzenlendi.

Toplantıya katılan üye ülkelere Suriye’deki insan hakları ihlalleri hakkında bir brifing veren Hüseyin, Esed rejiminin Doğu Guta’daki durumun savaş suçunu içerdiğini belirtti.

Afrin’de sivil kayıpların olduğunu ileri süren Hüseyin, Doğu Guta’da Suriye rejim güçlerinin 5 yılı aşan kuşatmasının “yaygın savaş suçlarını, kimyasal silahların kullanılmasını, açlığın savaş silahı olarak kullanmasını ve zorunlu ve hayat kurtaracak yardımların reddededilmesini” içerdiğini kaydetti.

Sözcü Dujarric, Afrin ile Doğu Guta’yı bir tuttu

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de daha önce düzenlediği günlük basın toplantısında, Suriye’de çatışmalar yüzünden Doğu Guta ve Afrin’de yerlerinden edilen onbinlerce insan için acil yardım çağrısında bulundu.

Bu arada, Dujarric’in açıklama yaptığı saatlerde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de  Kızılay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ekipleri, Türkiyeden getirilen hijyen malzemeleri, gıda kolileri ve battaniyeleri hükümet binası önünde doğrudan halka dağıttı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.