Published On: Sat, Mar 17th, 2018

Güney Kore medyasına göre Kuzey Kore 3 Amerikalıyı serbest bırakacak

– ABD Başkanı Trump’ın “riskli ve cesur” olarak görülen Kuzey açılımı ilk meyvesini mi veriyor?

– Güney Kore medyasına göre, Kuzey Kore’de savaş esiri olarak tutulan 3 Amerikalı serbest bırakılacak

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Kuzey Kore’nin “savaş esiri” olarak cezaevinde rehin tuttuğu 3 Amerikalı’nın serbest bırakılacağı ileri sürüldü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un’un görüşme davetini kabul ederek başlatılan karşılıklı açılım ilk meyvesini vermek üzere olduğu bildirildi.

Güney Kore medyası, Kuzey Kore’nin “savaş esiri” olarak görüp, rehin olarak cezaevinde tuttuğu 3 Amerikalı’nın serbest bırakılacağını belirtti.

ABD’nin Virginia eyaletinde otururken, Çin’in Kuzey Kore’ye sınır kenti Yanji’ye göçen ve hotel şefi olarak görev yapan 60’lı yaşlarındaki Kim Dong-chul 2015’te gözaltına alındı. Kim, Nisan 2016’da casusluk ve hükümeti devirme suçlamalarıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer iki kişi de Pyongyang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne (PUST) bağlı görev yapıyordu. İki Amerikalı, Başkan Trump’ın yemin töreninin sonra gözaltına alındı.

ABD’de, Kuzey Kore lideri Kim’e karşı sert ve alaycı tutumuyla eleştirilen Trump, Kuzey Kore liderini Kim’in davetini kabul ettiği için de  “cesur ve riskli” bir karar alarak “siyasi kumar” oynadığı yönünde eleştirilere maruz kalmıştı.

Kuzey Kore’nin Başkenti Pyongyang’da büyükelçiliği olmayan ABD’nin bu ülkede diplomatik misyonu olan İsveç’li diplomatlar aracılığıyla rehin tutulan vatandaşlarıyla kontak kurmaya çalışma çabaları olumlu sonuçlanmazken, 3 Amerikalı’nın nerede tutuldukları bilinmiyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>