Published On: Sat, Mar 17th, 2018

Facebook, Trump’ın Facebook kampanyasını yöneten şirketi askıya aldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Soysal medya devi Facebook, ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanyası için veri operasyonları yürüten firmanın üyeliğini askıya aldı.

Facebook bu konuda yaptığı açıklamada, Trump’ın 2016 Başkanlık seçimlerindeki Facebook kampanyasını yöneten siyasi veri analizi firması Cambridge Analytica ile Stratejik İletişim Laboratuvarları’nı (SCL) veri toplama ve saklama konusundaki kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle askıya aldığını açıkladı.

Açıklamada, “Siyasi veri analiz firması, Cambridge Analytica da dahil olmak üzere Stratejik İletişim Laboratuvarları’nı (SCL) askıya alıyoruz” ifadesini kullanan Facebook şunları kaydetti:

“2015’de psikoloji profesörü Dr. Aleksandr Kogan bize yalan söylediğini ve Facebook oturumunu kullanan bir uygulamadan veri alarak, dünya çapında siyasi, hükümet ve askeri çalışmalar yapan SCL ve Cambridge Analytica’ya aktararak Platform Politikalarımızı ihlal ettiğini öğrendik.”

Facebook ayrıca, söz konusu verilerin seçim reklam kampanyalarıyla bağlantılı olarak kullanılıp kullanılmadığının belirlenemediğini belirtti.

Açıklamaya göre, Cambridge Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Kogan’ın 2015’te, kullanıcıların kişilikleriyle ilgili bakış açılarını öngörme sözü veren “thisisyourdigitallife” adlı bir uygulama oluşturmasından sonra yaklaşık 270.000 kişi uygulamayı indirip Facebook üzerinden giriş yaptı. Bu şekilde Kogan’a kendi ikametgâhı, sevdikleri Facebook içeriği ve arkadaşlarıyla ilgili bazı bilgileri de verdi.

Bu veriler Kogan tarafından Facebook ilkelerinin ihlal edilmesiyle, yayıldı. Durumu farkeden Facebook, uygulamayı hemen kaldırdı.

Açıklamada ayrıca askıya alma işleminin kalıcı olmadığını belirten Facebook, tüm kullanıcıların firmanın hizmet şartlarına uymalarını istedi.

Cambridge Analytica, Trump kampanyasının veri işlemlerini yürütmek için Haziran 2016’da Cambridge Analytica ile anlaşma yaparken, Eski Trump yardımcısı Steve Bannon da şirketin başkan yardımcısıydı.

Facebook ve Trump’ın seçimde işbirliği yaptığı firma ateş altında

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>