Published On: Sat, Mar 17th, 2018

Eski CIA Başkanı Brennan’dan Trump’a, “Amerika’yı yıkamayacaksın” mesajı

– Eski CIA Başkanı Brennan’dan Trump’a: “Amerika’yı yıkamayacaksın, Amerika seni yenecek” dedi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) eski Başkanı John Brennan, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktör Yardımcısı Andrew McCabe’in işine son verilmesinin ardından “demokrasi için iyi bir gün”  açıklamasında bulunan ABD Başkanı Trump için “rezil bir demagog” ve “Amerika’yı yıkamayacaksın, Amerika seni yenecek” ifadesini kullandı.

2013 – 2017 döneminde CIA başkanlığı yapan Brennan,  9 Mayıs 2017’de eski FBI Direktörü Comey’nin McCabe’nin görevden alındığının açıklanmasından sonraki  tumumundan dolayı Trump’a yüklendi.

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın McCabe’i emekliliğine iki gün kala kovduğunu açıklamasının ardından, Trump cuma gecesi attığı twitter mesajındaDemokrasi için büyük bir gün ifadesini kullandı. Brennan, Trump’ın bu mesajından sonra sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Trump için sert ifadelere yer verdi.

Brennan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aldığın rüşvetler, ahlaki alçaklıkların ve siyasi yolsuzlukların ortaya çıktığı zaman aşağılanarak tarihin tozlu sayfalarında hakettiğin yeri bulacaksın. Andy McCabe’i günah keçisi ilan edebilirsin, fakat Amerika’yı yıkamayacaksın, Amerika seni yenecek.”

Rusya soruşturması sırasında 2016’ta etkin görevler yürüten ve Demokratların başkan adayı Hillary Clinton hakkındaki soruşturmaya bakan McCabe, Trump tarafından birçok kez eleştirilmişti.

Trump, McCabe’nin Adalel Bakanı Sessions’ın emekliliğinden 2 gün önce görevden aldığını kamuoyuyla paylaşmasından hemen sonra gece yarısı attığı twitter mesajında “demokrasi için büyük bir gün” ifadesini kullandı. 29 Ocak’ta istifa ettiiğini açıklayan eski FBI Direktör Yardımcısı McCabe’in 18 Mart’ta emeklilik süresi doluyordu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>