Published On: Fri, Mar 16th, 2018

Hollywood’taki cinsel taciz suçlamaları en üst makama ulaştı

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Los Angeles kentinde yer yıl düzenlediği törenle, sinema dünyasının “En İyi”lerini seçerek “Akademi Ödülleri”ni (Oscarları) veren, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Akademi-AMPAS) Başkanı John Bailey hakkında cinsel taciz iddialarıyla ilgili soruşturma açıldı.

Hollywood’taki cinsel taciz suçlamaları, Oscar ödüllerini veren, Akademi Başkanı John Bailey’e kadar ulaştı.

Variety derginin özel haberine göre, Akademi Başkanı John Bailey, cinsel taciz iddialarıyla ilgili soruşturma altında bulunuyor. Haberde, Bailey’e yönelik üç cinsel taciz iddiasından sonra, hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

Ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ın cinsel saldırı ve taciz iddialarının New York Times gazetesinden yayınlanmasından sonra Akademi Weinstein’i üyelikten azletmesine rağmen, Hollywood’taki cinsel taciz tacizle ilgili sular durulmadı.

Hollywood’ta cinsel tacizle suçlanan ünlü aktörler arasında Casey Affleck, Bill Cosby ve Roman Polanski gibi Akademi üyeleri de bulunuyor.

Akademi, ocak ayında, kuruluşun cinsel taciz ve saldırı skandallarına müdahale etme girişiminin bir parçası olarak yeni bir davranış standardı önermişti.

CEO Dawn Hudson üyelere gönderdiği e-posta mesajında, “Akademinin hedefi bir soruşturmada kuruluşu soruşturmak değil, bir şikayet yapıldığında, soruşturmanın adil ve usüle uygun bir süreçten geçeceğinden emin olmak” ifadesini kullanmıştı.

Hollywood’daki taciz skandallarından sonra, tacilere tepki niteliğindeki kurulan kadın hareketi sosyal medyada #MeToo (Ben de) adıyla ABD dışında da birçok ülkeye yayılmıştı. Hareket, göçmenlik haklarıyla birlikte, en son Oscar ödülleri törenine damgasını vurmuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>